Gazete Vatan Logo
MagazinCeline Dion'dan kötü haber! Tedavisi olmayan bir hastalığa yakalandı

Celine Dion'dan kötü haber! Tedavisi olmayan bir hastalığa yakalandı

Dünyaca ünlü Kanadalı şarkıcı Celine Dion, sosyal medya hesabından yaptığı video paylaşımları ile sevenlerini ve sanat camiasını şoke etti. 54 yaşındaki şarkıcı, milyonda bir görülen ve tedavisi olmayan nörolojik hastalığa yakalandığını duyurdu. Stiff Person Sendromu (Katı Kişi Sendromu), kas spazmları sebebiyle kişiyi bazen yürüyemez, hatta konuşamaz duruma getirebiliyor.

Celine Dion'dan kötü haber! Tedavisi olmayan bir hastalığa yakalandı

Mart ve Nisan 2022'de kas spazmları yüzünden Kuzey Amerika'daki bazı programlarını iptal eden Celine Dion, Şubat 2021'de çıkacağı Avrupa turnesini de sağlık sorunu nedeniyle iptal etmek zorunda kaldığını açıkladı. Instagram hesabı üzerinden takipçileriyle dertleşen üç çocuk annesi şarkıcı, gözyaşları içinde Stiff Person Sendromu'na yakalandığını açıkladı.

Herkese merhaba. Hepinizi çok özledim ve sizinle sohbet etmek için sabırsızlanıyorum. Her zaman açık bir kitap gibi oldum ve hazır hissetmeden herhangi bir şeyi söylemek istemedim. Bütün bunlarla yüzleşmek ve mücadele ettiklerim hakkında konuşmak çok zor. Son zamanlarda çok nadir görülen bir nörolojik hastalıkla mücadele ediyorum. Adı Stiff Person Sendromu ve bir milyonda bir kişide görülüyor.

"KAS SPAZMLARINA YOL AÇIYOR"

Uzun süredir sağlık sorunlarıyla boğuştuğunu anlatan, kendisinin ve ailesinin hastalıkla ilgili ayrıntıları yeni yeni öğrendiğini dile getiren sanatçı, "Şimdi biliyoruz ki bu hastalık benim mücadele ettiğim bazı kas spazmlarına yol açıyor" dedi.

"ŞU ANDA DURUMUM BUNA İZİN VERMİYOR"

Bunu söylemek canımı yakıyor ama yaşadığım rahatsızlık Avrupa turnesine hazır olamayacağım anlamına geliyor. Kaslarımı güçlendirmek için spor hekiminin yardımıyla çalışıyorum. Önümde mücadele etmemi gerektiren bir süreç var. Tek bildiğim şey şarkı söylemek. Hayatım boyunca hep yaptığım ve yapmayı en sevdiğim şey. Sizi, sizin için sahnede olmayı o kadar özledim ki. Sahnede her zaman yüzde 100'ümü veririm, ama şu anda durumum buna izin vermiyor.

"YENİDEN GÖRÜŞEBİLMEYİ UMUYORUM"

Kendisine verdikleri destek nedeniyle takipçilerine teşekkür eden Celine Dion, "Bunun benim için anlamı büyük. Kendinize iyi bakın, iyi olun. Sizi çok seviyorum ve yakında yeniden görüşebilmeyi umuyorum" ifadelerini kullandı.

STIFF PERSON SENDROMU NEDİR?

İlerleyici katılık ve sertlik ile karakterize, nedeni belirsiz nadir bir nörolojik hastalıktır. Sertlik öncelikle gövde kaslarını etkiler ve spazmların da birlikteliği ile duruş bozukluğuyla sonuçlanır. Kronik ağrı, bozulmuş hareketlilik ve lomber hiperlordoz (belde, omurganın aşırı eğriliği) genel belirtilerdir. Spazmlar şiddetli ve öngörülemeyen bir şekilde ortaya çıkabilir ve bazen kemikleri dahi kırabilecek seviyeye ulaşıbilir. Hastalar bazen ses ve dokunmaya çok duyarlı hale gelir ve bu durumlar spazmları tetikleyebilir.