Araştırma

Araştırma

Son dakika araştırma haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan araştırma ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını araştırma haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Araştırma

haberleri sayfasında son dakika yaşanan araştırma gelişmeleri de dahil olmak üzere 50.042 araştırma haberi bulunmuştur. Tüm araştırma haberleri aşağıda listelenmiştir.
Ramazan ayının 15'inci gününe dikkat! 2023 Ramazan'ın 15 gününde deprem mi olacak? İşte o hadis...
Ramazan ayının 15'inci gününe dikkat! 2023 Ramazan'ın 15 gününde deprem mi olacak? İşte o hadis...Ramazan ayının 15'inci gününde ne olacak sorusunun yanıtı merak ediliyor. Ramazan ayına sayılı günler kala geçtiğimiz yıllarda çok konuşulan o hadis tekrar gündem oldu. Ramazan'ın ayının 15'inde bir ses duyulucak diye başlayan o hadis vatandaşların araştırma konusu oldu. 2023 Ramazan ayı öncesi konuyla ilgili bilgileri araştırdık.
20.03.2023Gündem
vivo’dan Türkiye’de bir ilk: Giriş ve orta segment modellerde Android Güncelleme sözü
vivo’dan Türkiye’de bir ilk: Giriş ve orta segment modellerde Android Güncelleme sözüDünyanın en çok satan beş telefon markasından biri olan vivo, 2021 yılında Türkiye’de toplam 20 milyon dolarlık yatırımla hizmete giren fabrikasında yeni üretim bantlarını devreye alarak kapasitesini artırmayı ve daha fazla kişiyi istihdam etmeyi planlıyor. Tüketicilere kaliteli ve yüksek performanslı cihazlar sunmak amacıyla fabrikada üretilen tüm cihazların kalite kontrollerini en üst seviyede gerçekleştiren vivo, kendisine güven duyan Türk tüketicisine teşekkür etmek için ülkemizde ilk kez giriş ve orta segment telefonlarda iki büyük Android güncelleme garantisi sözü veriyor.
20.03.2023Advertorial
Kahramanmaraş depremlerinde can kaybı 50 bin 96'ya yükseldi
Kahramanmaraş depremlerinde can kaybı 50 bin 96'ya yükseldiAFAD Başkanı Sezer, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 50 bin 96, yaralananların sayısının ise 107 bin 204 olduğunu belirtti.
20.03.2023Gündem
Depremzedeler ile ilgili gerçek ortaya çıktı! ‘Sıklıkla görülüyor, artış var'
Depremzedeler ile ilgili gerçek ortaya çıktı! ‘Sıklıkla görülüyor, artış var'TÜBİTAK çağrısıyla deprem bölgesinde gelişebilecek sağlık sorunlarına ilişkin araştırma yapan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden 3 akademisyenin çalışmasında, depremzedelerde afet sonrası en çok uykusuzluk problemi geliştiği belirlendi. Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Bilgehan, "Sıklıkla uyku sorunlarının ortaya çıktığını, çadırlarda yas olması nedeniyle kişilerde uykusuzluk, uykuya dalmada güçlük, kabus görme gibi sorunlar olduğunu tespit ettik. Yine deprem sonrası artış gösteren önemli semptomlardan bazıları kabızlık, ishal, baş ağrısı, iştahsızlık, çabuk yorulma" dedi.
19.03.2023Yaşam
Büyük kavuşma! Oğlumu bulmak için 4 saat yürüdüm ama hastanede yoktu’
Büyük kavuşma! Oğlumu bulmak için 4 saat yürüdüm ama hastanede yoktu’Konya’da yaşayan Tican ailesi bebek bekliyordu. Doğumdan önce Hatay’da yaşayan ailelerini ziyaret etmek istediler. Fakat anne beklediğinden daha erken doğum yaptı ve oğlu Umut Yunus’u Hatay’da dünyaya getirdi. Aile Hatay’da depreme yakalandı. Deprem sonrasında yaşadıkları ise tam bir mücadele öyküsü...
19.03.2023Yaşam
Vücuttaki B12 deposunu dolduran tek besin!
Vücuttaki B12 deposunu dolduran tek besin!Hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak oldukça önemlidir. Özellikle de B12 vitamini, vücut sağlığında önemli bir yere sahiptir. Bu besin hem hastalıklara karşı sizi koruyor hem de B12 vitamini deposunu dolduruyor.
18.03.2023Sağlık
Türkiye'nin Beyaz Kıta'daki bilim diplomasisi
Türkiye'nin Beyaz Kıta'daki bilim diplomasisi Türkiye, Beyaz Kıta'da bilim diplomasisi başlattı. 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında Horseshoe Adası'nda 18 proje yürüten Türk araştırmacılar, yer kürenin geçmişi ve geleceğine dair önemli ipuçları barındıran kıtada 8 farklı ülkeye ait bilim üssünü ziyaret etti. Şili, Rusya, Brezilya, Polonya, Arjantin, Uruguay, Bulgaristan ve Ekvator’un bilim istasyonlarında meslektaşlarıyla bir araya gelen Türk bilim heyeti, bir taraftan ortak bilimsel çalışma imkanlarını değerlendirirken Türkiye’nin kıtada kalıcı hale gelmesi amacını da güçlendirdi.
18.03.2023Gündem
Prof. Dr. Levent Kurnaz: Sel felaketleri daha da şiddetlenecek
Prof. Dr. Levent Kurnaz: Sel felaketleri daha da şiddetlenecekBoğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, sel baskını nedeniyle oluşan afetlerin iklim değişikliği kaynaklı olduğunu belirtti. Kurnaz, "İklim krizi, doğada yaşadığımız her türlü iklim olayını daha şiddetli daha uzun süren ve daha geniş alanlarda görülen hale getirir. Sel felaketlerinin hepsi devam edecek ve daha da şiddetlenecek. Bu gördüklerimiz daha çok azı. Her yer tehlikeli. Sel 10 senede bir oluyorsa artık 3 senede bir olacak" dedi.
18.03.2023Gündem
Dolandırıcıların yeni yöntemi ifşa oldu: Google'a yazınca en üstte çıktı, 10 bin TL ödedim
Dolandırıcıların yeni yöntemi ifşa oldu: Google'a yazınca en üstte çıktı, 10 bin TL ödedimİnternet sitelerine dikkat. Dolandırıcıların yeni oyunu ortaya çıktı. Vatandaşları bu yöntemle kandırıyorlar. Bir apartmanın yöneticisi Fesih Atik, dolandırıcılara 10 bin TL kaptırdı. Atik yaşadıklarını, “Google’dan arayınca site en üstte çıktı" diye anlattı. İşte haberin detayları...
18.03.2023Gündem
Bakan Koca: Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde normale dönüş başladı
Bakan Koca: Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde normale dönüş başladıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, sel felaketinden etkilenen Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde normale dönüşün başladığını açıkladı.
17.03.2023Gündem
Ramazan'da sevgiliyle öpüşmek orucu bozar mı? Oruçluyken öpüşmek kefaret gerektirir mi?
Ramazan'da sevgiliyle öpüşmek orucu bozar mı? Oruçluyken öpüşmek kefaret gerektirir mi?Ramazan'da öpüşmek orucu bozar mı sorusunun yanıtı merak ediliyor. 2023 Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Orucu bozan durumlar da araştırma konusu oldu. Oruçluyken sevgilimizle geçirdiğimiz vakitlerin önemi de arttı. Peki oruçluyken öpüşmek kefaret gerektirir mi?
16.03.2023Gündem
Sevilla hangi ülkenin takımı? Sevilla nerenin takımı, hangi ligde oynuyor?
Sevilla hangi ülkenin takımı? Sevilla nerenin takımı, hangi ligde oynuyor?Sevilla hangi ülkenin takımı sorusunun yanıtı merak ediliyor. UEFA Avrupa Ligi son 16 tur ilk maçında Fenerbahçe'nin rakibi olan Sevilla'nın nerenin takımı olduğu futbolseverlerin araştırma konusu oldu. 2008 yılında Fenerbahçe'nin yendiği ve Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale kaldığı Sevilla hangi ligde oynuyor?
16.03.2023Futbol
Prof. Dr. Sözbilir'den Bolu depremi sonrası açıklama: 4 ile 6 büyüklüğünde depremler üretmesi olağan
Prof. Dr. Sözbilir'den Bolu depremi sonrası açıklama: 4 ile 6 büyüklüğünde depremler üretmesi olağanİzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Bolu'da 4.8 büyüklüğünde meydana gelen depremi değerlendirdi. Sözbilir, "1999, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinden geri kalan bu tür fay parçalarının 4-6 büyüklüğünde depremler üretmesi olağan olarak değerlendirilebilir" dedi.
16.03.2023Gündem
Okul önünde dehşet! Ortaokul öğrencisi, tartıştığı liseliyi bıçakladı
Okul önünde dehşet! Ortaokul öğrencisi, tartıştığı liseliyi bıçakladıBursa'da ortaokul öğrencisi Berat A. (12), okul önünde tartıştığı lise öğrencisi Yusuf E.’yi (16) bıçakla kalçasından yaraladı. Olay, çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
16.03.2023Yaşam
NASA yeni ‘uzay kıyafetini’ tanıttı
NASA yeni ‘uzay kıyafetini’ tanıttıAmerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), planlanan Artemis III Ay misyonu kapsamında Apollo’da kullanılan kıyafetlerden daha modern, esnek ve kadınlar için daha uygun olduğu belirtilen uzay kıyafetini tanıttı.
Bolu'da 4.8 büyüklüğünde deprem! İstanbul, Ankara ve Düzce'de de hissedildi
Bolu'da 4.8 büyüklüğünde deprem! İstanbul, Ankara ve Düzce'de de hissedildiBolu'da 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul başta olmak üzere birçok ilde de hissedildi. Depremle ilgili AFAD Başkanı Yunus Sezer, bölgede an itibariyle herhangi olumsuz bir durumun bulunmadığını açıkladı. Depremin ardından Bolu Valisi Erkan Kılıç ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya deprem sonrası herhangi bir olumsuzluk olmadığını bildirdi. Öte yandan AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar "Bolu'da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki deprem Kuzey Anadolu Fay zonuna bağlı küçük kısa bir kol üzerinde meydana geldi. Bu tip faylar üzerinde meydana gelen depremlerin başka depremleri veya Marmara fayını etkilemesi söz konusu değildir" dedi.
16.03.2023Gündem
Deprem bölgesinde yıkılan binalarda dere kumu kullanılmış! 3 hata tespit edildi: 'Akılalmaz yanlışlar'
Deprem bölgesinde yıkılan binalarda dere kumu kullanılmış! 3 hata tespit edildi: 'Akılalmaz yanlışlar'Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu'nun, TÜBİTAK çağrısıyla deprem bölgesinde yaptığı incelemede yıkılan ve ağır hasar gören binalarda dere kumu kullanıldığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Kadıoğlu, "Yıkılan binaların betonunda kullanılan agregalarında (betonun ham maddesini oluşturan karışım) hemen hemen tamamı dere kumu kullanılmış" dedi. Öte yandan deprem bölgesinde incelemelerde bulunan KOSTÜ Rektörü ve aynı zamanda AFAD Deprem Danışma Kurul Üyeliği de yapmış olan Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise, "Biraz üzülerek söylüyorum, temel mühendislik bilgisinin dahi yeteceği hususlarda akılalmaz yanlışlar olmuş." ifadelerini kullandı.
16.03.2023Gündem
12 yaşındaki öğrenci, arkadaşını bıçakladı! Kanlar içinde yere yığıldı
12 yaşındaki öğrenci, arkadaşını bıçakladı! Kanlar içinde yere yığıldıBursa’da korkunç bir olay yaşandı. 12 yaşındaki ortaokul 6.sınıf öğrencisi, arkadaşını bıçaklayarak yaraladı.
16.03.2023Yaşam
AK Partili Şen CNN Türk'te açıkladı! İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasındaki son seçim anketi
AK Partili Şen CNN Türk'te açıkladı! İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasındaki son seçim anketiAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen CNN Türk'te Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında seçim gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Şen yapılan son anketlerde Erdoğan'ın oy oranının yüzde 53, AK Parti'nin yüzde 41, Cumhur İttifakı'nın ise yüzde 51 civarında olduğunu ifade etti.
15.03.2023Gündem
Adıyaman Belediye Başkanı hangi partiden, Süleyman Kılıç kimdir? Adıyaman Belediyesi hangi partiden, Adıyaman hangi bölgede?
Adıyaman Belediye Başkanı hangi partiden, Süleyman Kılıç kimdir? Adıyaman Belediyesi hangi partiden, Adıyaman hangi bölgede?6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin en çok etkilediği illerden biri olan Adıyaman’da sağanak yağışın ardından sel meydana geldi. Gece saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden yağışlardan dolayı selin meydana geldiği Adıyaman’da bir bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Valilik, 4 kişinin ise kaybolduğunu duyurdu. Peki, Adıyaman Belediye başkanı kim, hangi partiden? Adıyaman Belediyesi hangi parti? Süleyman Kılıç kimdir, nereli, kaç yaşında?
15.03.2023Gündem
Şanlıurfa'daki sel suları cadde ve sokaklardaki araçları sürükledi!
Şanlıurfa'daki sel suları cadde ve sokaklardaki araçları sürükledi!Şanlıurfa’yı etkisi altına alan sağanak yağmur suları birçok semtte sele neden oldu. Ekili alanlar ile çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servisini su bastı, hastalar üst katlara taşındı. Valilikten yapılan açıklamada yağışların yarın da devam edileceği uyarısı yapılarak eğitime 1 gün ara verildi.
15.03.2023Vatan TV
Depremden sonra harekete geçildi! Alüvyon ve kayalık bölgeler belirlenecek
Depremden sonra harekete geçildi! Alüvyon ve kayalık bölgeler belirlenecekKuzey Anadolu Fay zonuna yakınlığıyla bilinen Edirne ve ilçelerinde mikrobölgeleme araştırmasıyla yer altının tomografisi, ultrasonu çekilecek.
15.03.2023Gündem
Yozgat'ta zincirleme kaza! 3 kişi feci şekilde can verdi
Yozgat'ta zincirleme kaza! 3 kişi feci şekilde can verdiYozgat’ta 3 aracın karıştığı trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı.
14.03.2023Gündem
TBMM Deprem Araştırma Komisyonu toplandı
TBMM Deprem Araştırma Komisyonu toplandıKahramanmaraş merkezli deprem felaketini tüm yönleriyle araştırılması için kurulan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu, bugün ilk toplantısını yaptı. Komisyon Başkanlığı'na AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu seçildi.
14.03.2023Gündem
Bakan Özer: Afet bölgesinde 104 hastane sınıfı kurduk
Bakan Özer: Afet bölgesinde 104 hastane sınıfı kurdukMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, afet bölgesindeki hastanelerde öğrencilerin eğitim öğretiminin devamı için 104 hastane sınıfı kurulduğunu açıkladı.
14.03.2023Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Araştırma ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki araştırma haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.