Gazete Vatan Logo

YAŞ toplantısı ne zaman 2022? Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresi uzayacak mı?

Yüksek Askeri Şura ne zaman toplanacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak şurada komutanların terfi ve atamaları ele alınırken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresinin uzatılmasına yönelik kararın çıkması da bekleniyor.

YAŞ toplantısı ne zaman 2022? Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresi uzayacak mı?

YAŞ toplanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki YAŞ toplantısına Milli Savunma, Adalet, Dışişleri ve İçişleri Bakanlarının yanı sıra Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları da katılacak. Peki, YAŞ toplantısı ne zaman 2022?

Yüksek Askeri Şura ne zaman toplanacak?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yüksek Askeri Şura'nın 4 Ağustos Perşembe günü Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanacağını bildirdi. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresi uzayacak mı?

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bu sene hem yaş haddini hem de görevdeki bekleme süresini dolduruyor. Ancak 13 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun ile Genelkurmay Başkanının görev süresine ilişkin düzenlemeye gidildi. Buna göre; Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanı onayı ile uzatılabilecek.

Bu kapsamda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresinin uzatılması bekleniyor.

Geçen sene görev süreleri 1 yıl uzatılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün durumları da Şura'da görüşülecek.

7 korgeneralin terfi etmesi bekleniyor

7 korgeneral üst rütbeye terfi için bekliyor.