Gazete Vatan Logo

Tokat’ı şampiyon yaptı İstanbul’a atandı

Türkiye’nin eğitimdeki kalbi İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan eski Tokat Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’yı İstanbul’a 6 yıl boyunca yürüttüğü başarılı projeler taşıdı

Tokat’ı şampiyon yaptı İstanbul’a atandı

Sürpriz bir kararla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci görevden alındı, yerine Tokat Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı getirildi. Türkiye’de en çok öğrencinin yaşadığı ve eğitimin kalbi durumundaki İstanbul’u yönetecek olan Yazıcı’yı bu önemli göreve Tokat’ta yürüttüğü Türkiye şampiyonu yenilikçi eğitim projeleri taşıdı.

Bölgenin en başarılı ili

Eğitim ve öğretim alanında özgün ve yenilikçi uygulamaların geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacı ile 2017-2018 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından altıncısı düzenlenen ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ne 4 bin 841 başvuru yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan değerlendirmede 62 proje bölge, 15 proje finale kaldı. Tokat, Samsun, Çankırı, Çorum, Amasya, Bartın, Sinop, Kastamonu, Karabük, Zonguldak illerinin bulunduğu Batı Karadeniz’de bölge finaline kalan 12 projeden 6’sı Tokat’ın okul ve kurumlarınca hazırlandı.

Türkiye şampiyonu

Bölgenin en başarılı ili olan Tokat, Türkiye genelinde yapılan ve 5 dalda toplam 15 projenin seçildiği finalde 3 projesiyle ödül kazandı. Bu 3 proje sayesinde Tokat Türkiye genelinde en çok ödül kazanan il olarak zirveye çıktı. Tokat’ı zirveye çıkaran projeler ise ‘Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz’, Erbaa Merkez Anadolu Lisesi’nin yaptığı ‘Bir Kelime, Bir Oyun=Bir Kütüphane’ ve Erbaa Yunus Emre Ortaokulu tarafından hazırlanan ‘Kurum Yönetim Sistemi’ projeleri oldu.

Haberin Devamı

İşte ödüllü projeler
Yazıcı’nın göreve geldiği 2011-2012’de başlatılan ‘Eğitimde Yenilikçilik’ ödüllerine yapılan 5 bin 471 proje başvurusunun 512’si Tokat’tan geldi. Türkiye genelindeki ödül verilen 18 projenin biri Tokat’tan çıktı. 2012-2013’te 750 başvurudan 247 tanesi Tokat’tan yapılırken, MEB ödül verdiği 24 projeden 6’sı Tokat’a aitti. 2014-2015’te 5 kategoride 1047 başvuru yapıldı. Tokat’ın projelerinden 9’u bölgesel, 2’si Türkiye finalinde ödül aldı. 2015-2016’da saha ziyaretine kalan proje sayı 41 olunca açık ara Türkiye birinciliği geldi. Bölgede ödül alan 10 projenin 8’i Tokat’tan geldi. Türkiye finalindeki 7 projenin 2’si yine Tokat’ta geliştirildi. 2016-2017’de toplam 3 bin
357 başvurunun 620’si Tokat’tan yapıldı. Türkiye’nin en çok başvuru yapan ili olan Tokat, 23 proje ile saha ziyaretine kalarak yine zirveye çıktı. Batı Karadeniz Bölgesi finaline kalan 20 projeden 13’ü bölge, 3 proje ise Türkiye şampiyonu oldu.
Öğretmen başına 13 öğrenci
Tokat bölgede düzelen eğitim şartları ile de dikkat çekti. 2011’de yüzde 91 olan okur yazar oranı 2017 itibariyle yetişkinlerin katıldığı kurslarla yüzde 97’ye çıktı. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 17’den 13’e indirildi. İl genelinde ikili öğretim yapan okul sayısı ise 13’ten 2’ye düştü. 2017 yılında mesleki ve genel olarak 2 bin 850 kurs açıldı. Sosyal ve kültürel kurslara katılan kursiyer sayısı 41 bin, meslek edindirme kurslarına ise 27 bin kişi katıldı.
Eğitim-Sen: Projeleri ön planda tutar
Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Gümüşdoğan, Levent Yazıcı’yı şöyle anlattı: Levent Hoca projeleri çok ön planda tutan adeta proje takıntısı olan biridir. Hatta ilk geldiği dönemde öğretmen arkadaşlara proje üretmeleri konusunda oldukça zorladı. Projeler üreten Ar-Ge birimini çok verimli yönetti. İletişimi çok iyidir ve hiçbir zaman kimseyi kırmaz. Çok çalışkandır. Zaman zaman çok geç saatlere kadar çalışırdı. Gerçekten iyi bir milli eğitim müdürüdür.

Haberin Devamı