Geri Dön

’Sevgi ve adaletle yürüyelim’

Hacı Bektaş Veli’yi Anma Töreni iktidarla muhalefeti tekrar buluşturdu. Kılıçdaroğlu “Onun gibi sevgi ve adaletle yürürsek geleceğimiz aydınlıktır” derken Cumhurbaşkanı Erdoğan, gönderdiği mesajda “15 Temmuz’dan sonraki kardeşliğin güçlenerek süreceğine inandığını” kaydetti.

’Sevgi ve adaletle yürüyelim’

53’üncü ulusal, 27’nci Uluslararası Hacıbektaş Veli Anma Töreni yaklaşık 30 bin kişi katılımıyla yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, alkışlar eşliğinde çıktığı kürsüde yaptığı konuşmada, “Erenlerimiz, pirlerimiz, aşıklarımız bize Anadolu’yu yurt yaptılar. Onlar bu ülkeye bir tarla gibi bakıp sevginin, hoşgörünün, dostluğun tohumlarını ektiler” diye konuştu ve özetle şunları söyledi: “Her şeye hakkıyla davranmak gerekir. Adalet beşeri ilişkinin temelidir. Hacı Bektaş Veli’nin, bu prensipleri, öğretileri bize rehber olmalıdır. Kadın ve erkek arasında da eşitlik ve adalet gerekir. Hacı Bektaş Veli, hatalardan ve kötülüklerden arınmanın yolunun, özeleştiriden geçtiğini bizlere öğretmiştir. Hacı Bektaş Veli, sorunları nefretle ve öfkeyle değil, sevgi ve adaletle çözmüştür. Nefret ve öfkeyi düşünmemiştir bile. Hacı Bektaş Veli’nin 13’üncü yüzyılda ortaya koyduğu bu prensipler, günümüzde de yolumuzu aydınlatmaktadır. Bu prensipler üzerinde yürüdüğümüz takdirde, geleceğimiz de aydınlık olacaktır. Sevginin, kardeşliğin, dostluğun öğreticisi Hacı Bektaş Veli’dir.”

‘İncitsen de incitme’

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Hacı Bektaş Veli’nin Anadolu’yu Türkleştirenlerden ve Müslümanlaştıranlardan olduğunu belirterek, “Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin öğretileri, Anadolu’da başlayıp, Rumeli’yi de sarmıştır” dedi. Hacı Bektaş Veli’nin ‘İncinsen de incitme’ öğretisine bugünlerde daha da çok ihtiyaç duyduklarını kaydeden Bakan Avcı, “Bir olarak, iri ve diri olarak bir ay önce hep birlikte bayrağımıza sahip çıktık. Bundan sonra da özellikle eğitim ve kültür hayatımızda genç kuşaklara olabildiğince sade olarak çaba göstermemiz gerekiyor’’ diye konuştu.

’Sevgi ve adaletle yürüyelim’

‘Alınganlık yapmayın’

15 Temmuz sonrası partiler arası dayanışmanın esprili bir örneği yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kılıçdaroğlu ile arasındaki sohbeti şöyle anlattı: Salona girerken, sizlerin ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganlarınızı duyunca, sayın Kılıçdaroğlu’na ‘Size söylüyorlar’ dedim. Yerimize oturduğumuzda ise ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’ sloganlarını duyunca da ‘Bakın bu sefer bana söylüyorlar’ dedim. Sayın Kılıçdaroğlu da, ‘Alınganlık yapmayın. Hepimize söylüyorlar’ karşılığını verdi.

Sadece Türk bayrağı

Salonda Türk bayrağı dışında herhangi bir parti flaması açılmaması istendi. Uyarı üzerine salonda Türk bayrağı dışında hiçbir partinin flaması açılmadı.

‘Cemevleri ibadethane sayılsın’

CHP, cemevlerinin de ibadethane sayılması, 2 Temmuz gününün “Sevgi ve Hoşgörü Günü” ilan edilmesi ve din derslerinin seçmeli olmasını öngören kanun teklifi hazırladı. CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin tarafından hazırlanan “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”, TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklifin gerekçesinde din ve vicdan hürriyetinin anayasa güvencesi altında olduğuna işaret edilerek, bu hürriyetin Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerce de korunduğu belirtildi. Ancak Türkiye’de Sünni İslam inancı dışındaki inançlara sahip yurttaşlar için herhangi bir koruma sağlanmadığı ifade edilen gerekçede, özellile Alevi vatandaşların inançlarının yok sayıldığı belirtildi. Gerekçede, teklifteki düzenlemelerin ayrımcılığa son vereceği, Anayasadaki din ve vicdan hürriyeti konusunda eşitlik ilkesine de uyulacağı vurgulandı. Teklife göre, Sivas olaylarının yaşandığı 2 Temmuz günü “Sevgi ve Hoşgörü Günü” ilan edilerek, her yıl anma törenleri düzenlenecek. Madımak Oteli müzeye dönüştürülecek ve bir anıt yapılacak. Alevi yurttaşların kutladığı Gadir Hum Bayramı dini bayramlar arasına alınarak, resmi tatil kabul edilecek.

‘İnanıyorum ki bu kardeşlik güçlenerek sürecek’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir mesaj göndererek, “Milli mutabakat ve kardeşlik iklimimiz devam edecek” dedi. Saygı duruşunun ardından okunan Erdoğan’ın mesajında, bu toprakların Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Mevlana gibi gönül erlerinin ilmiyle irfanıyla, hikmetiyle mayalandığı yan yana kardeşlik ikliminin hüküm sürdüğü bir coğrafya olduğu vurgulandı. Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi: Bu gönül erlerimizin bizlere bıraktığı manevi miras, günümüzde de bizlere ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bunun en güzel örneği 15 Temmuz darbe girişimiyle mücadele esnasında milletimiz iradesine, istiklal ve istikbaline sahip çıkmak için canını hiçe sayıp tankların önüne dikilmiştir. 15 Temmuz’dan bu yana aziz milletimiz, milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek şekilde, aynen Hacı Bektaş Veli’nin belirttiği gibi bir olmayı, iri olmayı, diri olmayı kendine şiar edinmiştir. İnanıyorum ki son günlerde yakaladığımız bu milli mutabakat ve kardeşlik iklimi güçlenerek devam edecek, ülkemiz ve milletimiz dünyada hakkı olan müstesna yeri alacaktır. Bu uğurda bize düşen Hacı Bektaş Veli gibi gönül mimarlarımızın bizlere bıraktığı hazineden en iyi şekilde istifade etmek, bu eşsiz değerleri gelecek nesillere taşıyarak, tüm insanlığın hizmetine sunmaktır.