Geri Dön
GündemRus gazeteciden flaş iddia: ‘Türkiye Afrin’e girecek’

Rus gazeteciden flaş iddia: ‘Türkiye Afrin’e girecek’

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Svobodnaya Pressa, Türkiye’nin Afrin operasyonu için hazırlık yaptığını yazdı.

Rus gazeteciden flaş iddia: ‘Türkiye Afrin’e girecek’

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında hafta sonunda Tarabya Köşkü’nde gerçekleşen görüşmede, terör örgütü PYD’nin kontrolünde bulunan Afrin’e yapılacak operasyonun detaylarının konuşulduğu öne sürüldü.

‘Adı Fırat Kılıcı’

Gazetenin köşe yazarlarından Anton Mardasov, PYD’nin ABD ile iyice yakınlaşmasından sonra Rusya’nın Afrin’den uzaklaşma kararı aldığı yorumunu yaparken, operasyona Rusya’nın da destek olacağını ifade etti.

70 gün sürecek

Operasyonun ‘Fırat Kılıcı’ adını alacağını belirten Rus yazar, 70 gün sürecek operasyonda, bölgedeki 41 PYD hedefinin imha edilmesinin planlandığını kaydetti. Haberde Türkiye’nin, halihazırda Suriye’nin kuzeybatısına yönelik operasyonu için hazırlıklarını tamamladığı vurgulanırken, Rusya’nın Türk ordusuna Afrin’in doğu eteklerinde operasyon düzenlemediği için yeşil ışık yaktığını belirtti. Gazeteye konuşan Rusya Uluslararası İşler Konseyi uzmanlarından Kirill Semenov, Kremlin’in operasyona onay verirken Kürtlerle de görüşmelerini sürdürdüğünü, Kürt grupları tüm tarafların kabul edebileceği bir çözüme ikna etmeye çalıştığını söyledi.

7 bin Türk askeri

Semenov, Türk ordusunun Afrin’in tamamında kontrolü ele almayacağı, Tel Rifat ve Kürtlerin yoğun olarak bulunmadığı 10 yerleşimde kontrol sağlayacağı öngörüsünde bulundu. Semenov, yaklaşık 7 bin Türk askerinin katılacağı operasyonun ardından Türk ve Rus askerlerinin İdlib, Azez ve Cerablus üçgeninde bir güvenli bölge oluşturacağını da öne sürdü.