Gazete Vatan Logo

RTÜK seçiminde flaş gelişme!

Başkanın AK Parti'den veya muhalefet bloğundan birinin olması konusunda, HDP'li üyenin oyu kilit haline geldi. MHP'li adayın HDP'li üyenin oyu ile RTÜK başkanı seçilmesi ihtimalinin ortaya çıkması, ilginç bir siyasi tablo oluşturdu. Seçim gelecek hafta yenilenecek.

RTÜK seçiminde flaş gelişme!

AK Parti; seçimin ardından hükümet kurmak için gerekli çoğunluğun yanısıra Radyo Televizyon Üst Kurulu'nda da çoğunluğunu kaybetti.

Yıllar sonra RTÜK Başkanı'nın Ak Parti kontenjanından seçilen bir ismin dışından olması gündeme geldi. CHP'nin RTÜK kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, MHP'ye RTÜK'te dönüşümlü başkanlık önerisinde bulundu.

AK Parti kontenjanından seçilen davut dursun ve HASAN Tahsin Fendoğlu ile MHP kontenjanından seçilen Esat Çıplak'ın 6 yıllık görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan RTÜK üyelikleri için Meclis'te seçim yapılmıştı. RTÜK'ün yeni üç üyesi; İlhan Yerlikaya (Ak Parti), Esat Çıplak (MHP) ve Arif Fırtına (MHP) oldu. 9 üyeli üst kurulda Ak Parti'nin üye sayısı 5'ten 4'e düştü. Üst kurulda CHP 2, MHP 2 ve HDP ise 1 üye ile temsil ediliyor. Böylece yıllar sonra Ak Parti'nin RTÜK'teki çoğunluğu sona erdi. Yerlikaya (Ak Parti), Öztunç (CHP) ve Çıplak (MHP) ve Ersin Öngel (HDP) RTÜK Başkanlığı için aday olmuştu.

RTÜK Başkanlığı için seçim bugün yapıldı. Milliyet'in aldığı bilgiye göre; Öztunç, dönüşümlü başkanlık formülü çerçevesinde MHP'li üye lehine adaylıktan çekildi. Öztunç, muhalefet bloğundan bir ismin başkan olması için fedakarlık yaptığını söyledi.

Yapılan oylamada Yerlikaya (Ak Parti) 4, Çıplak (MHP) 4 ve HDP'nin adayı Öngel 1 oy aldı. Hiç bir aday gerekli olan 5 oyu alamadığı için başkan seçilmedi. Başkanlık seçimi gelecek hafta yapılacak üst kurul toplantısında yenilenecek. HDP'li üyenin 1 oyu kilit nitelik kazandı.

CHP'li iki üye, MHP'li adaya oy vermiş oldu. (Milliyet)

Haberin Devamı