Gazete Vatan Logo

RTÜK Başkanı değişebilir

AK Parti'nin 7 Haziran'da yapılan genel seçimde Meclis'teki çoğunluğunu kaybetmesi, bazı kurumların yönetim yapılarına da yansıyacak

Yayın piyasasında önemli bir gücü olan Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun yönetiminde, yıllar sonra şu anda muhalefet pozisyonunda olan partilerin ağırlık kazanacağı bir tablo oluşmaya başladı. RTÜK’te AK Parti’nin çoğunluğunun son bulması, RTÜK Başkanı’nın muhalif bir isim olmasını gündeme getirebilir.

RTÜK'te yeni denge

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) üyeleri de Meclis tarafından seçiliyor. Şu anda RTÜK'ün dokuz üyesinden beşi AK Parti, ikisi CHP, birer üye ise MHP ve HDP kontenjanından seçilmiş durumda. AK Parti, RTÜK'teki çoğunluğunu da kaybedebilir. RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, Twitter hesabında, "RTÜK'te de denge değişti. Beş olan AKP sayısı dörde düştü. Dört olan muhalefet sayısı ise beşe çıktı. RTÜK'te adam gibi yönetime az kaldı" mesajını paylaştı.

AK Parti ile MHP kontenjanından seçilen iki üyenin görevi sona erecek. Bu iki üye yerine Meclis’te, seçim yapılacak. Seçimde MHP kontenjanından yeni bir üye belirlenecek. AK Parti’nin üyesinin yerine gelecek ismin ise MHP veya HDP kontenjanından geleceği ise seçimin kesin sonuçlarına göre belli olacak. Eğer MHP ile HDP’nin milletvekili sayısı eşit olursa üyenin hangi parti kontenjanından olacağı kura ile belirlenecek. Sonuç itibariyle Temmuz ayı itibariyle AK Parti RTÜK’te 4; CHP, MHP ve HDP ise 5 üyeye sahip olacak. RTÜK Başkanı da 15 Temmuz’dan sonra bu siyasi tablo çerçevesinde seçilecek. (Milliyet)

Haberin Devamı