Gazete Vatan Logo

‘Paramızı alamadan memlekete gidiyoruz’

Faaliyetin durdurulmasıyla yaklaşık 3 bin işçinin çalıştığı şantiyedeki işçiler inşaat sahasından ayrılmaya başladı. Dün birçok işçi bavullarını sırtlanıp memleketlerine dönmek için yola çıktı.

‘Bayrama kadar gelmeyin’

Taşeron firma Neka İnşaat’a bağlı çalışan tesisat ustası Sinan Eliş, “Kazanın olduğu bloğun -3 ve -4 katlarındaki kamp olarak adlandırılan bölgede yaklaşık 1500 işçi kalıyorduk. Taşeron firma yetkilisi kurban bayramına kadar çalışma olmayacağını söyleyerek bayrama kadar izin yapın dedi. Ama hepimizin paraya ve işe ihtiyacı var. Arkadaşların çoğu iş arayacak. Ben paramı alamadım ama ödeyeceklerini söylediler. Şimdilik memleketim Bitlis’e dönüyorum” dedi.

Sıvacı olarak çalışan Bilal Ergin ise, bilet alabilmek için arkadaşlarından para topluyordu: “Kazanın olduğu blokta -4’üncü katta kalıyordum.”

‘Mecburen başka iş bulacağım’

“800 TL civarında yevmiye alacağım ödenmediği için memleketim Van’a dönemiyorum. Mecburen çevrede yine inşaat işi arayacağım. Birlikte arkadaşlarımızın ölülerini arkamızda bırakıp gidiyoruz” diye konuştu. Sıvacı Ahmet Vardar da, “Firmadan bize sadece gidin dediler. Para sorduğumuzda daha sonra konuşulacağı söylendi. Şimdi arkadaşlarla aramızda para toplayıp bilet almaya çalışıyoruz” dedi.

Haberin Devamı

Şantiye’de faaliyet durdu

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Mecidiyeköy şantiyesinde tüm faaliyetlerin durdurulduğunu açıkladı. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, “Kaza ile ilgili adli soruşturma başlamış olup inşaat sahasındaki tüm faaliyet ileriki bir tarihe kadar durdurulmuştur” denildi. Şirketten ayrıca “Diğer şantiyelerimizde ise 5 gün boyunca tüm faaliyetlerimizi durduruyoruz” diye bir basın açıklaması daha yapıldı.