Gazete Vatan Logo

Özel üniversitelerde ikinci öğretim var mı? Vakıf Üniversitelerinde 2. öğretim kalktı mı?

Özel üniversitelerde ikinci öğretim var mı, kalktı mı? YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki 2’inci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı. Söz konusu gelişmenin ardından özel üniversitelerde ikinci öğretim olup olmadığı sorgulanmaya başlandı.

Özel üniversitelerde ikinci öğretim var mı? Vakıf Üniversitelerinde 2. öğretim kalktı mı?

Devlet üniversitelerindeki 2. öğretim programları kalktı. Özel üniversitelerde de ikinci öğretimin kaldırılıp kaldırılmadığı sorgulanıyor. Peki Özel Üniversitelerde ikinci öğretim var mı, kalktı mı?

ÖZEL ÜNİVERSİTELERDE 2. ÖĞRETİM KALKTI MI?

Özvar, şu ifadeleri kullandı:

"Bir taraftan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ilave kontenjanlar verilirken diğer taraftan da mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir.

Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir. Vakıf üniversitelerimizin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını bekliyoruz."

Haberin Devamı

Devlet üniversitelerine gösterdikleri kolaylıkları vakıf üniversitelerine de göstermeye devam edeceklerini vurgulayan Özvar, "Adalet programında yaptığımız benzer uygulamaları burada da yapacağız. Bu bakımdan herhangi bir kayıp olmayacağını özellikle belirtmek isterim" dedi.