Geri Dön
GündemNijeryalı ‘küçük dev adam’ potaları yıkıyor!

Nijeryalı ‘küçük dev adam’ potaları yıkıyor!

Sırbistan’da düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası’nda 3’üncü olan milli takımımızın 15 yaşındaki Nijerya asıllı yıldızı Adem Bona parlıyor. Bir yıl önce Türkiye’ye gelen 2.06 m boyundaki küçük yıldız, Türkiye’nin başarısı için parkeye ter döküyor...

Nijeryalı ‘küçük dev adam’ potaları yıkıyor!

Sırbistan’da düzenlenen 16 Yaş Altı (U16) Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye, Hırvatistan ve İspanya’nın ardından üçüncü oldu. Takım fotoğrafına bakınca hemen dikkat çeken tek bir oyuncumuz var. 2.06’lık boyu ile Afrikalı yeni yıldızımız Adem Bona. 15 yaşındaki küçük yıldızın gelişimi böyle devam ederse Türk basketbolunun uzun sorununa çare olacak isimler arasında gösteriliyor.

Toprak sahada basket

Ikechukwu Stanley Okoro, 2003’te Nijerya’nın ikinci büyük kenti Lagos’ta doğdu. Doğmadan 3 ay önce gıda zehirlenmesi yaşayan babası hayatını kaybetti. ‘Ike’ diye anılan Adem, beş kardeşin en küçüğüydü. Yetim büyüyen Adem, okul için 8 saatlik uzaklıkta başka bir şehre gidiyordu. Tatillerde geldiği Lagos’ta ise toprak ve beton zeminli, pota yerine demir çember bulunan sahalarda basketbol oynuyordu.

Nijeryalı ‘küçük dev adam’ potaları yıkıyor

Türkay Hoca buldu

Kuveyt ve Katar gibi ülkelerde koçluk yapan altyapının önemli ismi ve Türk basketbolunun gizli kahramanlarından Türkay Çakıroğlu, bir arkadaşının ısrarıyla Ike’ın videolarını izledi. Nijeryalı çocuğun çok yetenekli olduğu ortadaydı. Hemen İstanbul Basket’in antrenörü Nevzat Özdemir’le bağlantı kuruldu. Ike, 3 Nisan 2017’de annesi, amcası ve menajeri ve onun oğluyla Türkiye’ye geldi. Bir haftalık denemede çok beğenildi. Herkes döndükten bir süre sonra Ike’ın annesi de uzun uğraşlar sonucu Türkiye’ye getirildi.

Wilbekin’in şansı Adem

Türkiye’ye gelişinin ikinci haftasında milli takım antrenörleri tarafından antrenmana davet edildi ve yine çok beğenildi. Ardından vatandaşlık işlemleri başlatıldı. Ike ile milli takıma çağırılan Darüşşafaka’nın oyuncusu ABD’li Scottie Wilbekin’in dosyası aynı anda işleme alındı. Nevzat Özdemir: Wilbekin’in şansı Ike oldu. Çünkü biz dosyayı çok ısrarla takip ettik. Ike’ın dosyası ile Wilbekin’in işlemleri birlikte yürüdü. 1.5 aylık yıpratıcı bir süreçte iki isim de Türk vatandaşlığına geçti, Ike’ın yeni adı Adem Bona oldu.

Sabah vatandaş oldu öğlen milli maça çıktı
Antrenörü Nevzat Özdemir, “Adem Bona sabah Türk vatandaşı oldu, öğleden sonra Makedonya’ya karşı milli takımda oynadı” diyor.
Bir yılda 7 cm uzadı
Adem Bona Türkiye’ye geldiğinde 1.99 metre boyundaydı. Bir yıllık süreçte 7 santim uzayarak 2.06 metreye ulaştı. Koçları boyunun 2.08 ile 2.10 m arasında bir yere oturmasını bekliyor.
Blok canavarı
Koçları Nevzat Öztürk ve Türkay Çakıroğlu, “Adem uzun ama pivot değil. Çünkü bire birde çok iyi ve harika şutları var. Atletik özellikleri ve savunması düzeyde. Asla pes etmiyor. Karakteri çok iyi. Hemşehrisi Ekpe Udoh gibi blok zamanlaması muhteşem. En önemli özelliği çok çalışkan ve anlatılan her şeyi hemen kapıyor” diyorlar.
Ribauntta ilk üçe girdi
Evyap Koleji’nde okuyan Adem, bu yıl lise 2’ye gidecek. U17 Milli Takımımızla Arjantin’deki Dünya Şampiyonası’na giden Adem, turnuvanın en çok dikkat çeken isimleri arasında yer aldı. Arjantin’de Türkiye dünya 5’incisi, Adem en çok ribaunt alan 3’üncü isim oldu. Dönüşte U16 milli takımıyla 5 ülkeye giden Adem, Sırbistan’daki U16 Avrupa Şampiyonası’nda 3’üncü olan Türkiye’nin önemli isimlerinden biri olarak gösterildi.
‘İlk insan olan Adem’i seçti’
Ikechukwu Stanley Okoro’nun Türk vatandaşlığına geçerken Adem ismini nasıl seçtiğini Nevzat Özdemir şöyle anlatıyor: Kendisine sorduğumuzda ilk insan olan Adem Peygamber’in ismini almak istediğini söyledi. Ayrıca Adem uluslararası bir isim olduğu için de tercih etti. Bona soyadı ise Adem’in Türkiye’ye gelişinde katkısı olan Bora Pehlivanlar, Ozan Ayan, Nevzat Özdemir ve Ahmet Yılmaz’ın isimlerinin ilk harflerinden oluşuyor.