Gazete Vatan Logo

‘Mızrak-O’ birliklerde!

Roketsan tarafından üretilen Orta Menzilli Tank Savar Silah Sistemi (OMTAS) kara birliklerine teslim edildi.

‘Mızrak-O’ birliklerde!

MİLLİ Savunma Bakanlığı, Roketsan tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen Orta Menzilli Tank Savar Silah Sistemi’nin (OMTAS) kara birliklerine teslim edildiğini duyurdu. Roketsan üretimi OMTAS aynı zamanda Mızrak-O adıyla da biliniyor. Roketsan’ın piyade birliklerinin karadan karaya kullanımı için geliştirdiği bir tanksavar füze sistemi olan OMTAS, savaş alanındaki tüm zırhlı araçları vurmak için kullanılıyor.

Menzili 4 km

Gündüz ve gece tüm hava koşullarında görev yapabilen OMTAS, 4 km menzile sahip. At-Unut ve At-Güncelle kullanım modlarına sahip OMTAS, hedef güncelleme yeteneğinin sunduğu esneklik ile sütre arkasından atış, sütre arkasında gizlenmiş hedeflere atış, hassas vuruş noktası ayarlayabilme ve vuruş etkinliği değerlendirme imkanı sağlayarak; sabit ve hareketli hedefleri imha ediyor. OMTAS’da ayrıca görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık (IIR) ile atış öncesi/atış sonrası hedefe kilitlenme

özelliği de bulunuyor.

‘Mızrak-O’ birliklerde

Reaktif zırhlara etkili

OMTAS tripod ile yerde kullanılabildiği gibi kara araçlarına da monte edilebiliyor. OMTAS füzelerini taşıyacak 184 adet paletli yeni nesil zırhlı muharebe aracı Kaplan ile 76 adet 8x8 taktik tekerlekli zırhı muharebe aracı olan Pars’ın 2018’den itibaren TSK envanterine girmesi bekleniyor. 35 kg. olan OMTAS, hedefleri doğrudan ve üstten vurabiliyor. Duyarsız tandem harp başlığına sahip olan OMTAS füzeleri, reaktif korumalı zırh kullanan tank gibi hedeflere karşı etkin imha gücüne sahip olmasıyla biliniyor.