Gazete Vatan Logo

Metin Uca kimdir, kaç yaşında, nereli? Metin Uca neden gözaltına alındı?

Televizyoncu Metin Uca İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alındı. Metin Uca, Ankara'ya gitmek üzere İstanbul Havalimanı CIP terminaline başvurmuş, işlemleri sırasında hakkında arama kararı olduğu belirlenmişti. Peki, Metin Uca kimdir, kaç yaşında, nereli? Metin Uca neden gözaltına alındı?

Metin Uca kimdir, kaç yaşında, nereli? Metin Uca neden gözaltına alındı?

Televizyoncu Metin Uca, İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alındı. Uca'nın, Güvenlik Bilgi Toplama (GBT) sorgulamasında, Edremit Sulh Ceza Hakimliği tarafından arandığı ortaya çıktı. Hakkında 'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçundan arama kararı bulunan Uca, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek. Peki, Metin Uca kimdir, kaç yaşında, nereli? Metin Uca neden gözaltına alındı?

METİN UCA KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ?

1961 yılında Hakkarili bir baba ve Söğütlü bir annenin büyük çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Küçük bir bürokrat ailesinin çocuğu olarak ömrünün büyük bölümünü Ankara ve İstanbul'da geçirdi. İlk, Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlayan Uca, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Tiyatro ve gazetecilik eğitimi aldı. Van Erciş'te askerliğini tankçı asteğmen olarak yapan Uca, 1987 yılında Anadolu Ajansı'nın sınavını kazanarak muhabirlik hayatına başladı. Çok sayıda gazetecilik ve televizyonculuk ödülünün sahibidir. 1999 – 2000 yıllarında TRT' de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev yaptı. Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı.1999 yılından itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri ile İstanbul'da çalışmaya başladı. Geniş toplumsal kesimlerin sevdiği programlara sunucu, yapımcı olarak imza attı. 1999-2003 yılları arasında Türkiye'nin en özgün ve eğlenceli sabah haber şovu Günaydın Türkiye'yi Star ekranlarında sundu. 700 bölüm yayınlanan Passaparola ve TRT'de 180 bölüm yayınlanan Miras adlı programların sunucusu ve yaratıcı ekibinde yer alan Uca, Maydanoz, Büyüklere Masallar, Pişti isimli stüdyo programlarıyla da Show TV, ATV ve Star TV gibi kanallarda çalışmalarını sürdürdü.

Haberin Devamı

Metin Uca'nın, Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim, Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam, Tüh, Alışmadık Gözde Lens Durmaz, Her Book'a Maydanoz kitapları toplam 300 bine ulaşan satış rakamıyla yaşadığımız günlere neşeli bir bakış ortaya koymaktadır.

Haberin Devamı

Tüm sokak hayvanlarının hamisi, koruyucusu olan ve "iyi sandığı derecede" İngilizce bilen Metin Uca evsiz ve hiç çocuk babasıdır.