Geri Dön

Mehmet Ali Çelebi kimdir, nerelidir, kaç yaşında? AK Parti’ye katılan Mehmet Ali Çelebi hakkında merak edilenler…

Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi AK Parti'ye katıldı. Çelebi'ye rozeti Cumhurbaşkanı Erdoğan taktı. Peki, Mehmet Ali Çelebi kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Mehmet Ali Çelebi kimdir, nerelidir, kaç yaşında? AK Parti’ye katılan Mehmet Ali Çelebi hakkında merak edilenler…

CHP'den Memleket Partisi'ne geçen, oradan da istifa eden bağımsız milletvekili Mehmet Ali ÇelebiAK Parti'ye katılmıştı. AK Parti Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının partiye katılmasıyla ilgili sorularını cevaplayan Çelebi, “Çok olumlu bir görev. Milli konulardaki tutumumuz belli. AK Parti ailesinin ve Cumhur İttifakı'nın görüşleri de belli. Elimden gelen desteği vermeye geldim” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına başlamadan önce, partiye katılan Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'ye AK Parti rozeti taktı.

Mehmet Ali Çelebi kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Mehmet Ali Çelebi, 23 Temmuz 1984 tarihinde Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Amasya'da tamamladı. Maltepe Askerî Lisesini birincilikle bitirdi. 2007'de Kara Harp Okulunu 4. olarak bitirdi ve teğmen oldu. 1 senelik eğitimden sonra askeri helikopter pilotu oldu.

Ergenekon davaları kapsamında, "örgüt adına Hizb ut-Tahrir örgütü içine sızarak faaliyetlerde bulunduğu" iddiasıyla 18 Eylül 2008’de tutuklanarak, 41 ay cezaevinde yattı. 11 Mart 2014 tarihinde hakkında iddia edilen suçlardan beraat etti. Yaşadıklarını "Teğmen" adını verdiği kitapta kaleme aldı.

CHP 35 ve 36. Kurultaylarında parti meclisine girdi. 2018 genel seçimlerinde milletvekili seçildi. 29 Ocak 2021 tarihinde CHP'den istifa etti.

17 Mayıs 2021 tarihinde kurulan Memleket Partisine katılan Çelebi, 25 Şubat 2022 tarihinde Memleket Partisi'nden de istifa etti.

11 Ekim 2022 tarihinde ise AK Parti'ye katıldığını duyurdu.

Mehmet Ali Çelebi, cezaevinde olduğu sırada Ergenekon davaları dolayısıyla mahkemeye ziyarete gelen hemşire Kezban Merey Çelebi'yle evlendi. 38 yaşındaki Çelebi, bir çocuk babasıdır.