Gazete Vatan Logo

Medya Mahallesi Meclis'i gerdi!

CHP'li vekilden Başbakan Erdoğan'a Ayşenur Arslan sorusu

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Akif Beki ve Ayşenur Arslan’ın sunduğu “Medya Mahallesi” programının yayından kaldırılmasını Meclis gündemine taşıyarak, “Medya Mahallesi’nin yayından kaldırılmasını basın özgürlüğü açısından inceletecek misiniz?” diye sordu.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ AÇISINDAN...

CHP’li Acar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Erdoğan’ın “Tasmalarını biz çıkardık” şeklindeki açıklamalarının ardından, basın kuruluşlarının yayın politikalarında, program türlerinde ve çalışanlarda ciddi bir değişim yaşandığını savundu. Son olarak, bir televizyon kanalında “Medya Mahallesi” programını yapan gazeteci Ayşenur Arslan’ın da işine son verildiğini ve programın yayından kaldırıldığını kaydeden Acar, “Eski Sözcünüz Akif Beki’nin sonradan eklenmesinin de programı kurtaramadığı tartışmaları yapılmaktadır. Süreç basın özgürlüğü açısından ciddi kaygılar yaratmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de basın özgürlüğünün gerilediğini savunan Acar, Erdoğan’a şu soruları yöneltti:
“Basın özgürlüğü, Hükümetinizin öncelikli alanlarından biri midir? Türkiye’de basın özgürlüğünün giderek daraldığı saptamaları karşısında, bir inceleme yapacak mısınız? Basın kuruluşlarından ve meslek örgülerinden, basın özgürlüğünün gerilediği yönünde size ulaşan şikayetler olmuş mudur? Bu şikayetlerle ilgili bugüne kadar neler yapılmış, ne sonuç alınmıştır? Gazeteci Ayşenur Arslan’ın son dönemde eski sözcünüz Akif Beki ile birlikte sunduğu ‘Medya Mahallesi’ programının yayından kaldırılmasının, basın özgürlüğünü ilgilendiren bir boyutunun bulunup bulunmadığını inceletecek misiniz? Basın özgürlüğünü tehdit eden unsurların belirlenerek, önlem alınması için bir girişimde bulunacak mısınız? Basını hedef alan sözlerinizin, bu süreçteki etkisinin incelenmesini sağlayacak mısınız? Yoksa süreç tarafınızdan olumlu mu bulunmaktadır? Basın özgürlüğünün geliştirilmesini gerekli görüyor musunuz? Basın özgürlüğünün geliştirilmesine dönük olarak basın kuruluşları, meslek örgütleri ve sendikaların da katılımıyla ortak bir akıl geliştirilmesi için girişimde bulunacak mısınız?”

Haberin Devamı