Gazete Vatan Logo

Kabine Toplantısı ne zaman? Yasaklar geri gelecek mi?

Koronavirüs vaka artışlarında son zamanlarda yaşanan artış nedeniyle hükümetin alacağı tedbirler merak ediliyor. Gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak Kabine'ye çevrildi. Kısıtlamaların ve yasakları geri gelip gelmeyeceği merak edilirken aşı olmayanlara getirilecek kısıtlamalar da Kabine toplantısının gündeminde olması bekleniyor. Peki, Kabine Toplantısı ne zaman? Kısıtlama ve yasaklar geri gelecek mi? İşte kabine toplantısı tarihi ve gündemi ile ilgili tüm merak edilenler...

Kabine Toplantısı ne zaman? Yasaklar geri gelecek mi?

Normalleşme süreci ile birlikte artan vaka sayıları ve delta varyantının etkili olması gözleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek Kabine toplantısına çevirdi. Kısıtlama ve yasakların yeniden getirilip getirilmeyeceği merak edilirken aşı olmayanlara uygulanacak kurallar da merak konusu oldu. Peki, Kabine ne zaman toplanacak? Kapanma olur mu? Kısıtlama gelir mi? Yasaklar geri gelecek mi? İşte kabine toplantısı gündemi ve merak edilenler...

Kurban Bayramı'nın ardından vaka sayıları 20 bin seviyesini geçti. Varyantlar tüm dünyada etkili olmaya devam ederken özellikle Delta Varyantı paniği yaşanıyor. Son günlerde artan vaka sayıları Kabine toplantısında nasıl değerlendirileceği de merak konusu oldu.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Birçok farklı noktada peş peşe çıkan ve büyük mücadele ile söndürülmeye çalışan yangınlar için bakanlar sahaya indi. Yangın bölgesinde 24 saat mesai yürüten Kabine üyelerinin bölgeden ayrılmamaları için toplantının ertelendiği belirtiliyor.
Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısının bu hafta gerçekleşeceği bilinirken henüz gün ve saati açısından resmi bir bilgi bulunmuyor.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan koronavirüsle mücadelede geçilen kritik dönemde önemli bir kabine toplantısına başkanlık edecek. Hükümet, bayram trafiğinin neden olduğu etki ile tırmanışa geçen günlük vaka sayılarının önce durdurulması, sonra da düşürülmesi için alınacak önlemleri değerlendiriyor. Kapalı sosyal alanları sadece aşılı ya da PCR testi yaptıran vatandaşların kullanması, doktor, öğretmen gibi mesleklere aşı zorunluluğu getirilmesi, okullarda yüz yüze eğitime aşılı öğrencilerin katılması, diğerlerine ise online eğitim verilmesi gibi seçenekler masada.
AŞI YADA TEST!
Kafe ve lokantaların bir daha kapatılması düşünülmüyor. Bunun yerine aşı yaptırmayanlar ile ilgili bazı adımlar atılacak. Bunlar maç, restoran, kafe, AVM, sinema, tiyatro gibi yerlere aşı yaptıranların alınması. Aşı yaptırmayanlar ise kapalı sosyal alanlardan yararlanmak için bir ya da iki gün önce yaptırılan PCR testinin sonucunu göstermesi gerekecek.
BELLİ MESLEKLERE ZORUNLULUK!
Belli meslek grupları için aşı zorunluluğu getirilmesi de seçenekler arasında bulunuyor. Bunlar arasında sağlık çalışanları ve öğretmenler yer alıyor.
OKULLAR NE OLACAK?
Ortaöğretim ile üniversitelerde yüz yüze eğitime aşılı olanların devam etmesi ya da PCR testi istenmesi alternatifleri bulunuyor. Böyle bir durumda aşı yaptırmak istemeyenlere ise online eğitim olanağı sağlanacak.

Haberin Devamı