Gazete Vatan Logo

İlk yerli fırkateynin inşasına başlanıyor

MİLGEM projesi kapsamında inşa edilecek ilk Türk fırkateyni olan TCG İstanbul’un kaynak töreni bugün yapılacak.

İlk yerli fırkateynin inşasına başlanıyor

MİLGEM projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) için üretilecek ilk Türk fırkateyni olan TCG İstanbul’un kaynak töreni bugün Pendik’teki İstanbul Tersane Komutanlığı’nda yapılacak. Törene Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu katılacak. İnşası 4 yıl sürecek olan TCG İstanbul (F-515) 2021’de TSK’nın envanterine girecek.

3 bin ton, 113 metre

‘İ’ sınıfı fırkateynlerin ilki olacak F-515 borda numaralı TCG İstanbul, 3 bin ton ağırlığında ve 113 metre uzunluğunda olacak. Fırkateyn projesi DKK’nın istekleri doğrultusunda geçtiğimiz yıl içinde revize edildi. Gemilerin seyir menzillerinin artırılması ve satıhtan havaya güdümlü mermi entegrasyonunu içeren dizayn değişiklik çalışmaları İstanbul Tersanesi bünyesinde yer alan Dizayn Proje Ofisi’nde yapıldı.

İlki İstanbul Tersane Komutanlığı’nda üretilecek İ sınıfı TCG İstanbul’u sırasıyla TCG İzmir (F-516), TCG İzmit (F-517), TCG İçel (F-518) fırkateynleri takip edecek. İhale süreci başlayan bu fırkateynler özel tersanelerde yapılacak. Her yıl DKK’ya en az 1 adet gemi teslim edilecek.

Haberin Devamı

‘Atmaca’ fırlatacak

Ada sınıfı Korvetler’den farklı olarak hava savunma için dikey füze fırlatma lançeri de olacak gemide 125 personel bulunacak. Hava savunma için bulunan dikey lançerde toplamda 64’e kadar RIM-162 ESSM (Geliştirilmiş Deniz Zıpkını Füzesi) Füzesi taşınabilecek. Testlerden başarıyla geçmesinin ardından milli güdümlü füze sistemi Atmaca, ‘İ’ sınıfı gemilerde kullanılacak. Seyir hızı 29 knot olacak TCG İstanbul’un seyir menzili 6 bin deniz mili yani yaklaşık 11 bin km olarak planlandı. Gemide 1 adet Sikorsky S-70B Seahawk helikopter için pist ve hangar da bulunacak.