Gazete Vatan Logo

İlk oylar veriliyor

İlk oylar veriliyor

1 Kasım seçimleri için yurt dışında oy verme işlemi bugün 7 ülkede başlıyor. 54 ülkede kurulacak sandıklarda 2 milyon 895 bin 885 seçmen oy atacak. 7 Haziran’da yurt dışı oylar üç milletvekilliğinin el değiştirmesine neden olmuştu.

1 Kasım seçimine yaklaşık 20 gün kala partiler gözlerini yurtdışından gelecek oylara dikti. Liderler Fransa ve Almanya gibi Türk nüfusun yoğun olduğu yerlerde mitingler yaptı. Bugün itibariyle seçim resmen start almış oldu. Türklerin yoğun yaşadığı Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre ve KKTC’de seçmenler bugün itibariyle kurulan sandıklarda oylarını atmaya başlıyor. Seçim için toplam 54 ülkede, 113 seçim bölgesinde sandık kurulacak.
Almanya’da 13 bölge
Yurtdışındaki seçmenin oy kullanacağı ülkelerden Almanya’da 13, ABD’de 7, Fransa’da 6, Rusya, Çin ve Yunanistan’da 4, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, İsviçre, İran, Kazakistan’da 3 temsilcilikte oylar atılabilecek. Yurtdışında 8 Ekim’de başlayan oy kullanma süresi 25 Ekim’de sona erecek. Gümrük kapılarında ise oy kullanma süresi 1 Kasım’a kadar devam edecek. Oy atma işleminin ardından her aşamada parti temsilcilerinin gözetiminde torbalanacak oylar sayılmak üzere uçakla Türkiye’ye getirilecek.
3 vekili değiştirdi
7 Haziran’da yurtdışında 2 milyon 867 bin 658 kayıtlı seçmenden 1 milyon 56 bin 78’i yani yüzde 36’sı sandık başına gitmişti. 1 Kasım seçimlerinde ise seçmen sayısı 28 bin 227 kişi arttı. Tüm seçmenler oy kullanırsa bu Türkiye’deki seçmenlerin yüzde 57ine denk geliyor. Bu durumda yurtdışında atılan oylar daha da önem kazanıyor. 7 Haziran’da yurt dışı oylarından en kazançlı çıkan parti AK Parti olmuştu. AK Parti yurtdışı oylar sayesinde 2 milletvekili kazanırken, Kocaeli’nde ise eski AB Bakanı Ali Haydar Konca kıl payı HDP’den milletvekili olmuştu. MHP ise kazandığı iki vekili yurtdışı oyların eklenmesiyle kaybetmişti.

Haberin Devamı

Gurbetin oyları 18 ülkede

Önceki seçimlerde sandık güvenliği ve kullanılan oyların şeffaf bir şekilde sayılması için tarafsız, her görüşten vatandaşın yer aldığı Gurbetin Oyları platformu da örgütlenmeye devam ediyor. Partiler üstü bir girişim olan ve yurtdışında yaşayan gönüllülerden oluşan Gurbetin Oyları, Almanya, ABD, Avustralya, Avusturya, Belçika, BAE, Bosna, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, Kanada, KKTC, Norveç ve Polonya’da aktif olarak çalışıyor. Halen 1 Kasım için gönüllü arayan Gurbetin Oyları gönüllü müşahitler için 7-17 Ekim tarihleri arasında online eğitim vermeye devam ediyor.

Haberin Devamı