Geri Dön

Halloween ne zaman, cadılar bayramı neden kutlanır, nasıl ortaya çıktı? Halloweene ne kadar kaldı?

Dünyada farklı etkinliklerle kutlanan Halloween için az bir süre kaldı. Korku temasının ön plana çıktığı, buna uygun kostümlerin giysilerin giyildiği, evlerin ve bahçelerin süslendiği Cadılar Bayramı merakla bekleniyor. Peki, Halloween ne zaman, Cadılar Bayramına ne kadar kaldı? Halloween neden kutlanır?

Halloween ne zaman, cadılar bayramı neden kutlanır, nasıl ortaya çıktı? Halloweene ne kadar kaldı?

"Halloween" yani Cadılar Bayramı her yıl neredeyse tüm dünyada kutlanıyor. Eğlence ve korkunun hakim olduğu Cadılar Bayramı kostümleri ve makyajlarıyla özellikle Kuzey Amerika ve Britanya Adaları'nda festival havasında kutlanıyor. Cadılar Bayramı, Anglosakson dünyasında ve başlıca Batılı ülkelerde Halloween olarak adlandırılır. Bu sözcük All Hallow's Eve (Azizler Günü'nün arifesi) kavramından kısaltılarak oluşturulmuştur. Peki, Halloween ne zaman, neden kutlanır?

HALLOWEEN NE ZAMAN?

Cadılar Bayramı, her sene olduğu gibi bu sene de 31 Ekim’de kutlanıyor.

CADILAR BAYRAMI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Pagan inancına dayanan Cadılar Bayramı ilk kez İngiltere'de İrlandalılar, İskoçlar ve Gallerliler tarafından kutlanmaya başlandı. 19'uncu yüzyılın sonunda Kuzey Amerika'ya göçenlerle burada da kutlanmaya başlanan Hallowen batıda 20'nci yüzyılda bir Amerikan popüler kültür halini aldı.

Cadılar Bayramı'nın kökeni antik Britanya'da pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali'dir. Keltler 1 Kasım'ı yazın bitişi, kışın başlangıcı kabul ediyorlardı. Samhain kelimesinin kökeni eski İrlandaca sam (yaz) ve fuin (son) sözcüklerine dayanır. Bu tarihte sürüler yaylalardan dönüyor, toprak ağaları ile çiftçiler arasındaki arazi kira sözleşmeleri yenileniyordu.

Yaz sonu Keltlerde aynı zamanda evliliklerin gerçekleştiği, ölülerin kutsandığı ilahî bir dönemdi. Bu günde, ölülerin ruhlarının geçmişte yaşadıkları evleri ziyaret ettiğine inanılıyordu. Tepelerin üzerinde, evlerdeki ocakları tutuşturmak ve aynı zamanda kötü ruhları uzak tutmak için büyük ateşler yakılıyordu. İnsanlar, ortalıkta dolaştığına inandıkları ruhlara tanınmamak için maskeler takıyor, kostümler giyiyorlardı. Bu gelenekler nedeniyle Samhain festivali zamanla cadılar, goblinler, periler ve iblislerle özdeşleşti. Romalılar 1. yüzyılda Kelt topraklarını fethettiklerinde, kendi ölüm festivalleri Feralia ve hasat festivalleri Pomona'yı Samhain ile birleştirdiler.

7. yüzyılda Papa IV. Boniface 13 Mayıs'ta kutlanan Azizler Günü'nü -muhtemelen pagan festivalinin yerini alması için 1 Kasım'a taşıdı. Azizler Günü'nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween adı buradan geldi. Orta Çağ'ın sonlarında seküler kutlamalar ile Hristiyan bayramı kaynaştı. Avrupa'daki Reform hareketleri esnasında, özellikle Protestan Hristiyanlar arasında, Cadılar Bayramı kutlamaları neredeyse son buldu; Britanya'da ise seküler bir bayram olarak kutlanmaya devam etti.

Amerika'ya yerleşen ilk kolonilerde -pek çok bayram gibi- Cadılar Bayramı da yasaklandı. Bununla birlikte 1800'lü yıllarda, Cadılar Bayramı'ndan öğeler taşıyan bir hasat bayramı kutlanmaya başlandı. 19. yüzyılda başta İrlandalılar olmak üzere Britanya'dan Amerika'ya göçen çok sayıdaki göçmen Cadılar Bayramı kostümlerini beraberlerinde getirdiler ve Cadılar Bayramı zamanla ABD'deki başlıca çocuk bayramlarından biri haline geldi.