Geri Dön

Güneş tutulması nasıl izlenir? Güneş tutulması neyle, hangi gözlükle izlenir?

Güneş tutulmasına neyle bakılır, güneş tutulması hangi gözlükle izlenir? Yılın ikinci Güneş Tutulması merakla bekleniyor. Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesiyle Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen güneş tutulması Türkiye'den de izlenebilecek. Peki, Güneş tutulması nasıl izlenir? Güneş tutulması neyle, hangi gözlükle izlenir?

Güneş tutulması nasıl izlenir? Güneş tutulması neyle, hangi gözlükle izlenir?

Güneş Tutulması yarın yaşanacak. Yaklaşık 2 saat süreceği tahmin edilen  güneş tutulması hava açık olursa Türkiye'den de görülecek. Güneş tutulması Türkiye Saati ile 12:40 ve 15.05 saatleri arasında meydana gelecek. Tutulmanın maksimum evresi ile 13.50 olacak. Bu sürede Güneş diskinin yüzde 50'si örtülecek. Peki, güneş tutulmasına neyle bakılır, güneş tutulmasını izlemek için ne kullanılır, güneş tutulması nasıl izlenir?

GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR?

Uzmanlar güneş tutulması sırasında güneşe özel koruma olmadan dürbün, teleskop veya çıplak gözle asla bakılmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Zira, tutulma sırasında güneşe korumasız veya yeterli koruma olmadan bakılması durumunda gözlerde uzun vadede hasar yaratan etkiler meydana gelme ihtimali bulunuyor.

Güneş tutulmaları veya diğer güneş olayları sırasında güneşi gözlemlemek için özel filtreler kullanılması göz sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

GÜNEŞ TUTULMASI NEYLE, HANGİ GÖZLÜKLE İZLENİR?

Güneşi gözlemlerken normal güneş gözlüklerini kullanmak ise yeterli değildir. Tutulmayı izlemeyi bekleyen gözlemciler güneş gözlemi veya tutulma gözlüğü kullanmalıdır. Bunlar mevcut değilse, güneş ışığını bir yüzeye yansıtmak için iğne deliği projektörü kullanmak da başka bir sağlıklı gözlem yöntemi olacaktır.