Gazete Vatan Logo

Gazzeli hastalar Türkiye'de! Bakan Koca bizzat karşıladı

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaralanan çoğunluğu kanser hastası olan 61 hasta ve beraberindeki 49 refakatçıyı taşıyan uçak Ankara Etimesgut Askeri Havalimanına indi. Hastaları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca karşıladı.

Gazzeli hastalar Türkiye'de! Bakan Koca bizzat karşıladı

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’nde kanser tedavisine devam edemeyen 61 hasta ve beraberindeki 49 refakatçıyla El-Ariş Havalimanından kalkan uçak, Ankara Etimesgut Askeri Havalimanına indi.

Uçaktan inen hastaları ve refakatçileri karşılayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca onlarla ayaküstü sohbet etti.

Bu süreçte emeği geçen tüm iç ve dış paydaşlara teşekkür eden Bakan Koca, 'Yaşadığımız günler tarihin şahit olduğunu en acı verici günlerdir. Seslerin kısıldığı, gözlerin görmemek için kapalı olduğu günlerden geçiyoruz.' dedi.

Hastaların tedavilerinin Bilkent ve Etlik Şehir Hastaneleri'nde olacağını belirten Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle;

İsrail Sağlık Bakanı ile öğle saatleri ile yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Dün akşam da Mısır Sağlık Bakanı ile görüştüm. Her kesimle görüşmede Türkiye-İsrail-Mısır arasında kurulan koordinasyon sürecini ve çalışmaları ele aldık. 1-2 gün içerisinde yeni bir tahliye planlama istediğimizi, bu konuyla ilgili yakın koordinasyon kurmak istediğimizi ifade ettim.

Haberin Devamı

Getirilen hasta sayısı 61 hasta, 49 refakatçı. Toplam 150 kişi getirmiş olduk. Hasta sayısı olarak da 88 hasta getirmiş olduk.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE 27 HASTA GETİRİLMİŞTİ

Gazze'den çıkarılan bazı kanser hastalarıyla refakatçilerini Türkiye'ye getiren uçaklar El Ariş Havalimanı'ndan 15 Kasım'da 22.00'de kalkmış ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın eşlik ettiği Gazzeli 27 hasta ve 13 refakatçi tedavi için Türkiye'ye getirilmişti.

Hastaların sağlık durumunu yolculuk boyunca Türkiye'den getirilen 9 kişilik uzman sağlık personeli tarafından takip edildi. Saat 00.21'de Esenboğa Havalimanı'na inen uçaklardaki hastalar, Etlik ve Bilkent Şehir Hastaneleri'nde tedavi altına alınacak.

"27 HASTANIN GETİRİLMESİYLE ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK"

Yardım uçağıyla birlikte Mısır'ın El-Ariş Havalimanı'ndan Türkiye'ye hareket eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması gerçekleştirmişti.

Koca, 14 Kasım'da Mısırlı mevkidaşı ile görüştüklerini ve Gazze'de bulunan kanser hastalarının Mısır'a geçmesi üzerinde mutabık kaldıklarını belirterek, "Günün erken saatlerinde Türkiye’den hareket ederek önce başkent Kahire’de değerli meslektaşım Sağlık Bakanı Gaffar ile ikili bir görüşme gerçekleştirdim ve Gazzeli hastaların tedavi gördüğü, birisi çocuk hastanesi olmak üzere iki farklı hastaneyi ziyaret ettik. Öğleden sonra ise Refah Sınır Kapısı'na yakın bölgede bulunan El Ariş kentindeki hastaneyi ziyaret ederek, Gazzeli kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerinde bulunduk. Uluslararası sağlık diplomasisi ve sahada yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, 27 hasta ile 13 refakatçinin Cumhurbaşkanlığımıza ve Millî Savunma Bakanlığımıza ait uçaklarla Türkiye’ye getirilmesiyle önemli bir adım attığımıza inanıyoruz. Altını önemle çizmek istediğim bir konu şudur: Mısır’ın, gemiyle yardım göndermesine izin verdiği ve aynı zamanda Refah Sınır Kapısı üzerinden hasta transferine izin verdiği ilk ülke Türkiye’dir" ifadelerini kullanmıştı.

Haberin Devamı