Geri Dön
GündemEn çok kayıp Türkiye’de

En çok kayıp Türkiye’de

DEAŞ’ın Avrupa’da son üç yıl içinde düzenlediği saldırılarda şimdiye kadar 651 kişi hayatını kaybetti. En çok can kaybı 20 Mart 2014’deki ilk eylemden itibaren yapılan toplam 15 terör saldırısının yaşandığı Türkiye’de gerçekleşti. Türkiye’deki saldırılarda 318 kişi hayatını kaybetti.

En çok kayıp Türkiye’de

Bataclan’da 132 kayıp

Türkiye’nin ardından en yüksek kaybı Fransa verdi. Göçmen nüfusunun yoğun olduğu Fransa’da terör saldırılarında 227 kişi öldü. Bir seferde en çok can kaybı ise 13 Kasım 2015’te Paris’teki Bataclan konser salonu ile eş zamanlı yapılan 132 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda yaşandı.

Avrupa’da 10 ülke

DEAŞ şimdiye kadar 10 Avrupa ülkesinde terör eylemleri düzenledi. İngiltere ve Belçika’da 36’şar, Almanya ve İspanya’da 13’er, İsveç’te 4, Danimarka ve Finlandiya’da ikişer kişi terör saldırılarının kurbanı oldu. Rusya’da ise düzenlenen son bıçaklı saldırıda ölen kişi bulunmazken en az 8 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Yöntem değiştirdiler

Terör eylemlerine bombalı yüklü araçlarla başlayan DEAŞ sonraki dönemde bomba izlerini takip edilmesi üzerine Bataclan ve Reina gibi eğlence mekanları ile havalimanlarına silahlı saldırılar düzenledi. Örgüt son dönemde ise tır, kamyon veya minibüs gibi ağır araçlarla insan yoğunluğunun yaşandığı yerlere saldırıyor. Yeni bir yöntem olarak ise bıçaklı saldırıların başladığı söyleniyor.