Gazete Vatan Logo

Dijital Telif Yasası için dikkat çeken açıklama: Haksız gelir kaybı var, Google iyi niyetli olmalı

Dijital yayıncıların telif haklarını korumak ve korsan yayıncılığın önüne geçmek için tüm dünyada yasalar düzenleniyor. Son olarak Kanada’da çıkan yasayla, ülkenin Google’ın içerik üreticilerine her yıl 74 milyon dolar ödeme yapacağı açıklandı. Yasanın Türkiye’de de yürürlüğe girmesi için gerekli tüm aşamaları, Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Sezercan Bektaş açıkladı. Öte yandan Dijital Mecralar Komisyon Üyesi Şebnem Bursalı, CNN TÜRK'te önemli açıklamalarda bulundu. TikTok yetkilileriyle yapılan toplantıda uygulamada eksiklik olduğunu söyleyen Bursalı, Dijital Telif yasası hakkında ise "Yapılan haberler bir emek karşılığı verilmeli" dedi.

Dijital Telif Yasası için dikkat çeken açıklama: Haksız gelir kaybı var, Google iyi niyetli olmalı

Google, teknoloji devi şirketlerin haber içeriklerini platformlarında kullanmaları karşılığında ücret ödemelerini öngören Çevrim İçi Haberler Yasası doğrultusunda, Kanada merkezli haber kuruluşları ve şirketlerine yıllık yaklaşık 74 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul etti. Bu kararın ardından gözler Türkiye’de bu yasa için adımlara çevrilmiş, içerik üreticilerin haklarını korumaya ve korsan yayıncılığa engel olmak adına yapılan çalışmalar dikkat çekmişti. Dijital mecralarla ilgili atılan en büyük adımlardan biri olan ‘Sosyal Medya ve Dezenformasyonla Mücadele Yasası’nın 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından ‘Dijital Telif Yasası’ ile ilgili çalışmalar da start aldı. Peki, Dijital Telif Yasası’yla sağlanacak olan haklar neler ve süreç nasıl ilerliyor? Dijital Telif Yasası’nı hukuki boyutlarıyla Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Sezercan Bektaş anlattı.

'FSEK KAPSAMINDA HUKUKEN BELİRSİZLİK VAR'

Milliyet'ten Zeynep Dilara Akyürek'in haberine göre; Türkiye’de fikir ve sanat eserleri üzerindeki telif hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) kapsamında korunuyor. Ancak dijital içerik üreticilerinin ortaya koyduğu eserleri korumak konusunda yetersiz kalan yasa, 1952 yılında yürürlüğe girmiş ve ilim, edebiyat, müzik, güzel sanat ve sinema eserleri olarak listelenmişti. Dr. Sezercan Bektaş, dijital telif yasasının bu noktada son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, dijital içerikleri korumakla ilgili yetersizliği şöyle anlattı:

Haberin Devamı

"Günümüzde, bu eserlerin dijital platformlarda yayınlaması belirli telif hakkı sorunlarını da gündeme getirdi. Dijital mecralarda yayınlanan, çoğaltılan ve tekrar üretilen eserlerden kaynaklanan hakların korunması büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Dijital mecralarda yayınlanan içeriklerin büyük bir bölümünü de basın kuruluşlarının yayınları oluşturuyor. Basın kuruluşlarının söz konusu yayınlarının FSEK kapsamında hangi eser altında korunacağı hukuken bir belirsizlik içeriyor."

Haberin Devamı

'ABD VE AVRUPA’DA DA SORUNLAR YAŞANIYOR'

ABD, ‘18 yaşından küçükleri uygunsuz ve müstehcen içeriklerden korumak’ amacıyla iletişim içeriklerinin düzenlenmesine yönelik İletişim Uygunluk Yasası’nı 1996 yılında kabul etti. Almanya’da 2018’de NetzDG yasası yürürlüğe girdi. Yasaya göre, sosyal ağların kendilerine gelen şikâyetleri 6 aylık aralıklarla raporlaması, şikâyet edilen içeriklerin 24 saat içerisinde silinmesi, bilgi taleplerine 48 saat içerisinde cevap verilmesi, Almanya’da birer temsilci bulundurmaları gerekiyordu. Dijital hayatı düzenlemek adına yurt dışında atılan adımları hatırlatan Dr. Bektaş, ABD ve Avrupa ülkelerinin de telif hakkını korumak için yeni düzenlemelerle sorunlara çözüm arandığına dikkat çekti.

Dr. Bektaş Türkiye’de de içerik üreticilerinin telif haklarının yasal zeminde korunmasına ilişkin adımların önemli olduğunun altını çizdi. Dr. Bektaş, “Ülkemizde de dijital telif hakları konusunda gündemde yer alan çalışmalar yapılıyor. Özellikle basın kuruluşlarının fiziki yayınlarından elde ettikleri gelirlerin dijital medyanın gelişmesiyle büyük oranda azalması ve dijital içeriklerden elde edilen gelirin, içeriğin üreticisi olan basın kuruluşlarından ziyade bu içeriği tekrar üreten ve umuma arz eden Google gibi dijital dağıtım mecraları tarafından elde edilmesi basın kuruluşlarının gelir kaybına yol açıyor. Gündemdeki yasa çalışması da içerik üreticilerinin telif haklarının yasal zeminde korunması bakımından önem arz ediyor” diye konuştu.

Haberin Devamı

Dr. Bektaş Türkiye’de de içerik üreticilerinin telif haklarının yasal zeminde korunmasına ilişkin adımların önemli olduğunun altını çizdi. Dr. Bektaş, “Ülkemizde de dijital telif hakları konusunda gündemde yer alan çalışmalar yapılıyor. Özellikle basın kuruluşlarının fiziki yayınlarından elde ettikleri gelirlerin dijital medyanın gelişmesiyle büyük oranda azalması ve dijital içeriklerden elde edilen gelirin, içeriğin üreticisi olan basın kuruluşlarından ziyade bu içeriği tekrar üreten ve umuma arz eden Google gibi dijital dağıtım mecraları tarafından elde edilmesi basın kuruluşlarının gelir kaybına yol açıyor. Gündemdeki yasa çalışması da içerik üreticilerinin telif haklarının yasal zeminde korunması bakımından önem arz ediyor” diye konuştu.

Haberin Devamı

SÜREÇTE TÜRKİYE’NİN İZLEMESİ GEREKEN YOL

Her şeyden önce Türkiye’nin dijital telif hakkına ilişkin yasal çalışmaları neticelendirerek basın yayınlarının dijital ortamda etkin bir telif hakkı koruması altına alınmasını temin etmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Sezercan Bektaş, böylece FSEK hükümleri gereğince eser sahibinin eseri üzerindeki maddi ve manevi hakların açık bir şekilde dijital ortamdaki basın yayınları için de korunmuş olacağını açıkladı.

"Bu düzenlemede Fransa’da olduğu gibi dijital dağıtım mecralarının basın kuruluşları ile telif hakkı konusunda sözleşme yapma noktasında isteksiz olmaları halinde telif hakkı ihlalleri sebebiyle öngörülecek cezai yaptırımlara yer verilmeli. Google ve diğer dijital dağıtım mecralarından beklenen, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de basın kuruluşlarıyla iyi niyet çerçevesinde bir araya gelerek her iki tarafı da koruyacak şekilde sözleşmeler akdetmeleri." - Dr. Sezercan Bektaş

'BASIN KURULUŞLARI BİRLİK OLMALI'

Dr. Sezercan Bektaş telif haklarını korumak noktasına basın kuruluşlarının önemli bir rolü olduğuna dikkat çekerek, “Dijital Telif Hakları Yasası ilişkin çalışmaların henüz paydaşlar arasında tartışma seviyesinde olduğu anlaşılıyor. Bu görüşmelere TBMM Dijital Mecralar Komisyonu öncülük yapıyor. İlgili çalışmaların bir yasa teklifi haline dönüşerek TBMM gündemine gelmesi ve yasalaşmasının bir an önce sağlanması paydaşlar için önemli. Düzenlemenin yasalaşması halinde basın kuruluşları gibi dijital içerik üreticilerinin Fransa’da APIG (Alliance de la Presse d'Information Générale) örneğinde olduğu gibi birlik oluşturarak ya da AFP (Agence France-Presse) örneğinde olduğu gibi münferit bir şekilde Google gibi dijital dağıtım mecralarıyla telif haklarına ilişkin sözleşme görüşmelerine başlamaları ve telife ilişkin haklarını yasa dahilinde etkin bir şekilde kullanmaları gerekiyor. Henüz düzenlemenin yasalaşmadığı bugünlerde basın kuruluşlarının yasaya ilişkin birlikte ve eş güdüm içerisinde çalışmalar yürütmeleri faydalı olacaktır” sözlerini noktaladı.

'CEVAPLAR UYGULAMADA EKSİKLİK OLDUĞUNU GÖSTERDİ’

Öte yandan dün TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'nda, sosyal medya platformu TikTok'ta tartışmalara yol açan konular ele alınmıştı. Dijital Mecralar Komisyon Üyesi Şebnem Bursalı, CNN TÜRK'te önemli açıklamalarda bulundu. TikTok yetkilileriyle yapılan toplantıda uygulamada eksiklik olduğunu söyleyen Bursalı, Dijital Telif yasası hakkında ise "Yapılan haberler bir emek karşılığı verilmeli" dedi.

AK Partili milletvekili Şebnem Bursalı'nın konuşmasından satır başları şöyle:

Güncellenmesi gerekiyor. Dijitalde haberlerden tutun da kitaplara kadar her şeyin bir telif çatısı altında karşılığı verilmesi şeklinde çalışıyoruz. TBMM’de bizim sorumluluğumuzda ilgilileri dinliyoruz. Ocak’tan sonra hükümetimizin ve meclisimizin gündemine daha çok gelecek. Her emeğin karşılığı verilmeli.

85 milyon nüfustan 72 milyonu dijital ağ kullanıcısı. Sosyal ağ kullanıcı sayısı 62 milyonu bulmuş. Türkiye’de Tiktok’un 30 milyon civarında. Bir ihtiyaçtan gündeme geldi. Aile yaşamına aykırı duran paylaşımların yapılması üzerine Tiktok’la ilgili şikayetlerin arttığını görüyoruz. Gündemimize aldık. Dün 4 saati aşkın toplantı yaptık, verimli olduğunu düşünüyorum. Şirketin uygulamalarında eksikliklerin olduğu ortaya konuluyor. Karşı tarafın kabul ettiğini, ilgili çalışmaların yapılacağı belirtildi.

TİKTOK KAPATILACAK MI?

Söylenmeyenleri de sorduk. Hepimizin ailesi var. Dijital mecralarda böyle bir toplantı yapılacağı zaman yüzlerce mesaj aldım. Kapatmak bir çare değil. AK Parti olarak sansüre kapatılmaya, yasaklamaya karşıyız. Hayat, haberleşme dijitale döndü. Demokrasi demek ailenin bütünlüğü gündeme geldiğinde sınırların çizilmesi gerekiyor. Yasaklamak çare değil ama özellikle işkence, tecavüz, aileyi ilgilendiren konularda belli filtrelemenin olması gerektiği çok açık. Şirket yetkilileri olduğunu söyledi ancak yeterli değil. Bazı konularda filtreleme olmalı. Eksik olanlar dünkü toplantıda masaya yatırıldı. Teknik çalışmalar konusunda biraz daha fazla hassasiyet gösterilmeli.

Muğlak ifadeler kullanıldı. İçerin yayından kaldırılana kadar milyonlarca izleme olabilir. Bu noktadan sonra içeriğin kaldırılmasında önemin kaybolduğunu belirttik.

KARA PARA İDDİALARI

Tiktok üzerinden para talep ediliyor ve kişilerin hesabına yatırılıyor. Bu konuda pek bir şey yapmadıklarını görüyoruz. Talebe alınacağını memnuniyet ile dinledik. Kişilerin sosyal ağ üzerinden kazandıkları para üzerinden kendilerinin de para kazandıkları belirtildi. Önümüzdeki günlerde yeni düzenlemelerin yapılacağı yönünde açıklamalar oldu.