Gazete Vatan Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ateşkes kararı kağıtta kalmamalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile düzenlediği ortak basın toplantısında Gazze'deki durumu yakından takip ettiğini belirtti ve ' Adil ve kalıcı barışı sağlayacak, akan kanı durduracak, bölgemize huzur getirecek her karar ve planı olumlu değerlendiririz. Önemli olan ateşkes kararı kağıtta kalmamalı, BMGK üyeleri İsrail'e baskı yapmalı" ifadelerini kullandı. Erdoğan, İspanyol gazetecinin 'Selahattin Demirtaş' sorusuna çok sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ateşkes kararı kağıtta kalmamalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirvesi kapsamında bulunduğu İspanya'da, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir araya geldi. İki lider arasında gerçekleştirilen görüşmede, Türkiye ile İspanya arasındaki ilişkiler ve Gazze Şeridi'nde devam eden saldırılar ele alındı. Erdoğan ve Sanchez ikili ve heyetlerarası görüşmeden sonra kameralar karşısına geçti.

SANCHEZ: GAZZE KONUSUNDA ORTAK GÖRÜŞLERİ PAYLAŞIYORUZ

Basın toplantısında ilk olarak sözü alan Sanchez, "Türkiye ile İspanya örnek iki ülkedir. Yıllık 20 milyar dolar hedefine ulaşma hedefi belirlemiştik, bunun önümüzdeki aylarda aşılacağını düşünüyoruz. Aramızdaki işbirliğini sürdürmeye devam ediyoruz. Türkiye ile AB arasındaki rolümüzü sürdürmeye devam edeceğiz. Her iki ülke de barışa odaklı çalışmaya devam ediyor. Gazze konusunda acil ihtiyaçlarımızda ortak görüşleri paylaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

İSPANYA'NIN FİLİSTİN KARARI ÇOK ÖNEMLİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya’daki resmi temasları kapsamında Başbakan Sanchez ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, görüşmede Gazze’deki savaşın da konuşulduğunu ifade ederek, “İstişarelerimizde Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan gelişmeler de odağımızda yer aldı. İspanya’nın Filistin’i tanıma yönünde aldığı karar, çok mühimdir. İspanya’nın bu tutumunun henüz Filistin’i tanımamış diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi samimi temennimizdir. Dirayetli duruşundan ötürü değerli dostum Sanchez ile Gazze’ye desteklerini esirgemeyen İspanya halkına gönülden teşekkür ediyorum. Yaşanan mezalim karşısında küresel vicdanın harekete geçirilmesinde Sayın Sanchez’in büyük katkıları oldu. İki ülke olarak İsrail-Filistin ihtilafının çözümü yolunda birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Kalıcı ateşkesin tesisi ve insani yardımların engelsiz akışının temini önceliğimizdir. Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan kararın uygulanmasını da takip edeceğiz” dedi.

Haberin Devamı

TİCARET HACMİ HEDEFİ 25 MİLYAR EURO

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İspanya ticaret hacminin 20 milyar dolara yaklaştığını, 5 yıllık dönemde de 25 milyar Euro'nun hedeflendiğini ifade ederek, “İki ticaret hacminde 20 milyar dolar hedefini yakalamak üzereyiz. Bir sonraki hedefimiz, önümüzdeki 5 yıl içinde 25 milyar Euro'ya ulaşmak. 740’tan fazla İspanyol şirketinin Türkiye’deki yatırımlarını, Türkiye’ye duyulan güvenin işareti olarak addediyoruz. Daha fazla İspanyol yatırımcıyı ülkemizde görmek istiyoruz. Gerek iş forumu, gerekse dijital teknoloji forumu yeni iş birliği imkanlarının ele alınmasına vesile olmuştur. Hükümetler olarak toplantılarda yapılan çalışmaların somut iş birliklerine dönüşmesinin takipçisi olacağız. Ekonomi ve ticaret ortak komitemizin üçüncü toplantını en kısa zamanda Türkiye’de düzenleyeceğiz” dedi.

Haberin Devamı

“İSPANYA, TÜRKİYE VE NATO’YA DESTEK VERİYOR”

Erdoğan, İspanya’nın Türkiye’de konuşlandırdığı hava savunma sistemleriyle hem Türkiye hem de NATO’ya destek verdiğinin altını çizerek, “İspanya ile gelişmiş askeri iş birliğimizi ve savunma sanayii ilişkilerimizi detaylı şekilde gözden geçirdik. İspanya 2015’ten bu yana ülkemizde konuşlu hava savunma sistemleriyle hem müttefik olarak Türkiye’nin hem de NATO’nun kolektif güvenliğine destek veriyor. İspanyol dostlarımıza bu nedenle şahsım ve milletim adına bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Bu katkının diğer bazı NATO müttefikleri tarafından da örnek alınmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ DE GÖRÜŞÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanchez ile görüşmesinde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin de görüşüldüğünü belirterek, “Görüşmelerimizde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini de ele aldık. İspanya, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katkılarını en iyi idrak eden, üyelik sürecimize başından beri en güçlü desteği veren dostlarımızdandır. Bu tutumun önümüzdeki dönemde güçlenerek sürmesini temenni ediyoruz. Sayın Hükümet Başkanı ile Avrupa genelinde artan İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı tehdidini de görüştük. Avrupa Parlamentosu Seçimleri sonucunda oluşan tablo, maalesef endişelerimizi artırdı. Bu tür meydan okumalarla mücadelede, medeniyetler ittifakı önemli bir platformdur. İttifakın 20. kuruluş yıldönümüne yaklaşırken, ileriye dönük olarak neler yapabileceğimizi de ele aldık. İttifaka olan desteğimizi teyit ettik” diye konuştu.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ateşkes kararı kağıtta kalmamalı

SORU CEVAP

ERDOĞAN'DAN İSPANYOL GAZETECİYE: BAŞINI SALLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısında İspanyol gazetecinin Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tutukluluğuyla ilgili sorusuna da tepki gösterdi.. Erdoğan, "Türkiye bir hukuk devletidir. Burada kararları yargı verir. Hukuk devletindeki yargımız kararını vermiştir. Bu isimlerden birisi 100 kişiden fazlasının ölümüne neden olmuştur. Ülkemizin Güneydoğu Bölgesi'nde ölümlere neden olmuştur. Sizlerin bu soruları bizleri düşündürüyor. Bir basın mensubunun bu teröristleri savunması düşündürücüdür. Başını sallama, ben sallamıyorum. Dimdik çalışmama devam ediyorum. Osman Kavala olur, Selahattin Demirtaş olur... Hukuk ne gerektiriyorsa biz onu yaparız. Bu ciddi manada bölgenin huzuru için attığımız adımlardır. Bundan sonra da böyle yürüyecektir." şeklinde konuştu.