Gazete Vatan Logo

‘Che gibi çok çocuk istiyoruz’

‘Che gibi çok çocuk istiyoruz’

Cumhurbaşkanı’nın Küba’da üç çocuk istediği Altuğ Uğurola “Biz de Che Guevara gibi çok çocuk istiyoruz. Onlara Che gibi arkadaşlarımızın ismini koyacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Küba ziyareti bir çok ilginç olaya sahne oldu. Havana’da eşi Emine Erdoğan ve bakanlar ile gezen Cumhurbaşkanı, şehirde yerleşik olarak devamlı yaşayan tek Türk Altuğ Uğuroğla ve Kübalı eşi Dayana ile karşılaştı. Erdoğan bir süre sohbet ettiği yeni evli çiftten 3 çocuk istedi. Bir yıldır Havana’da yaşayan 42 yaşındaki Altuğ Uğurola Türkiye’de tanınan bir turizmci. VİP Turizm’de Genel Müdür Yardımcılığı yapan Uğurola, Küba’ya aşkının peşinden gitmiş. Şimdi kendisi gibi rehber olan eşiyle birlikte Küba’ya gelen Türk turistleri gezdiriyorlar.

‘Eşim Erdoğan’a hayran’

Altuğ Uğurola, Havana’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile karşılaşmalarını şöyle anlatıyor: “Havana’da benim dışımda devamlı yaşayan başka Türk yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görünce yanına gittik. Yeni evlendiğimizi söyleyince bize, ‘kaç çocuk yapacaksınız’ diye sordu. Ben de Türkiye’den bildiğim için ‘3 çocuk yapacağız’ dedim. Eşime dönerek, ‘3 çocuk bak tamam mı?’ dedi. Eşim Türkiye’ye geldiğinde tanıdığı Erdoğan’a hayran. Caddede bir anda karşımıza çıkınca heyecanlandığı için gözleri doldu. Sabah bindiğim taksinin şoförüne, ‘Bugün bizim Cumhurbaşkanımız geliyor’ dediğimde taksici, ‘Tek Türk tanıyorum o da Erdoğan’ demişti, onu anlattım. Bir de THY’nin Küba’ya uçmasını çok istiyoruz dedim. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İnşallah uçacağız’ diye cevap verdikten sonra vedalaşarak ayrıldık.”

Haberin Devamı

Che’nin 5 çocuğu vardı

Altuğ Uğurola 27 Aralık’ta Havana’da yaptığı düğünle evlendiği eşi Dayana (26) ile Küba’nın efsanevi lideri Che Guevara gibi çok çocuk istediklerini anlatıyor: “Che Guevara’nın 5 çocuğu vardı. Üçüne ailesinin isimleri, ikisine ise en yakın devrimci arkadadaşlarının adlarını koydu. Eşimle bunu konuşup isimlerini bile hazırlamıştık. Erkek olursa bana burada ‘Arturo El Ottomano’ dedikleri için Arturo, kız olursa eşimin iki ismi Dayana ve Delia’yı koyacağız. Eğer başka erkek çocuklarımız olursa Che gibi çok yakın arkadaşlarımızın ismini koyacağız.”

Haberin Devamı

“Küba’da lüks yok, mutluluk var”

Altuğ Uğurola Türkiye’yi özlemediğini anlatıyor: “İstanbul’da evim yok, artık Havanalıyım. Türkiye’ye geçen ay bir haftalığına geldim. Trafik, kaos ve koşturma beni çok bunalttı. 3-4 günde Havana’yı özledim. İstanbul’da kar var, biz ise 35 derecede denize giriyoruz. Burada trafik yok, çok sakin bir hayat var. Bizim için müzik olsun, dans edelim yeter. Küba’da lüks olmadığı için mutluluk var. Kimse yanındakinin kıyafetinin markasına bakmaz ya da arabası var mı yok mu önemsemez. İnternetin kısıtlı olması bir şans ve bizim gerçekten sohbet etmemizi sağlıyor. İstanbul’da aynı masada 8 kişi birbiriyle konuşmadan telefonlarıyla uğraşıyordu. Kübalılar Türkleri çok seviyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘One minute’ çıkışı burada sempati topladı. Büyük bir devrimci olarak gördükleri Atatürk’e çok saygı duyuyorlar. Burada Fidel Castro’nun Atatürk’ü kendilerine yol gösteren bir devrimci olarak gördüğü ve Nutuk’u okuduğu anlatılır.”

Haberin Devamı