Gazete Vatan Logo

Bilim insanları rekor kırdı! Sınırsız üretim hedefleniyor

Güney Koreli bilim insanları,KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) Nükleer reaktörü 100 milyon derece sıcaklıkta 48 saniye çalıştırmayı başararak “yapay güneş” rekoru kırıdılar. KSTAR reaktörü ile Güneş'te meydana gelen füzyon reaksiyonlarını taklit ederek sınırsız ve temiz enerji üretmeyi hedeflendiği belirtildi.

Bilim insanları  rekor kırdı! Sınırsız  üretim hedefleniyor

 Güney Koreli bilim insanları “yapay güneş” olarak da adlandırılan KSTAR nükleer reaktörünü 100 milyon santigrat derece sıcaklıkta 48 saniye çalıştırmayı başararak yeni bir dünya rekoruna imza attı. Temiz enerji elde etmek amacıyla nükleer füzyon teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdüren Güney Koreli bilim insanları yeni bir dünya rekoru elde etti. Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü'nden (KFE) bir grup araştırmacı, “yapay güneş” olarak da adlandırılan KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) nükleer reaktörünü Güneş çekirdeğinden 7 kat daha sıcak olan 100 milyon santigrat derece ısıda 48 saniye boyunca çalıştırmayı başardı.

SINIRSIZ VE ENERJİ ÜRETMEYİ HEDEFLİYOR

Ekip, 2021 yılında kırılan 30 saniyelik dünya rekorunu geride bıraktı. KSTAR Direktörü Si-Woo Yoon, bu kadar yüksek sıcaklıkları uzun süre korumanın kolay olmadığını, bu nedenle 48 saniyelik rekorun büyük önem taşıdığını ifade etti. Yoon, nihai hedeflerinin KSTAR reaktörünü 2026 yılına kadar aynı sıcaklıkta 300 saniye boyunca çalıştırmak olduğunu vurguladı.

Haberin Devamı

Bilim insanları, henüz deneme aşamasında olan KSTAR reaktörü ile Güneş'te meydana gelen füzyon reaksiyonlarını taklit ederek sınırsız ve temiz enerji üretmeyi hedefliyor.