Geri Dön

Bakan Akar'dan Yunanistan'a uyarı: Karşılıksız bırakmayız!

Bakan Akar, Şam'la gerçekleştirilen üst düzey görüşmeye ilişkin, "Terörle mücadelemizde asla taviz vermeyeceğimizi söyledik." dedi. Bakan Akar, Yunanistan'a da uyarı da bulunarak, "Bize yapılan hiçbir tacizi karşılıksız bırakmayız." dedi.

Bakan Akar'dan Yunanistan'a uyarı: Karşılıksız bırakmayız!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tokat'ta gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Akar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

TERÖRLE MÜCADELE

9 metreyi bulan kar kalınlığında mücadele sürüyor. Biz bunları kaynağında yok etme amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mücadelemiz Irak ve Suriye'nin kuzeyinde sürüyor. Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. Tek gayemiz teröristleri etkisiz hale getirmek. Terör belasından halkımızı kurtarmaya kararlıyız. Girilemez denilen yerlere girdik ve çıktık.

Bizim yaptığımız operasyonlar meşru müdafaa kapmasında yapılıyor. Hiçbir ordunun göstermediği kadar hassasiyet gösteriyoruz. Elimizden gelen gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Bütün faaliyetlerimiz şeffaf.

Teröristleri destekleyen var. İster saha içinde ister saha dışında... Bunları kim desteklerse desteklesin, milletimizi terör belasından kurtarmaya kararlıyız.

ŞAM İLE 11 YIL SONRA ÜST DÜZEY TEMAS

Geçtiğimiz günlerde Moskova'da Suriye toplantısı yapıldı. Sayın Fidan'la birlikte katıldık. Terörle mücadele konusunda taviz vermeyeceğimizi açık bir şekilde koyduk ortaya.

Moskova'da Suriye'nin toprak bütünlüğüne vurgu yaptık. Terörle mücadeleden başka amacımı olmadığını ortaya koyduk. Kendi pozisyonumuzu ortaya koyduk.
Biz elimizden geldiğince barıştan yana olduğumuzu kendilerini söylüyoruz.

YUNANİSTAN İLE GERİLİM

Yunanistan'la ciddi sorunlarımız var. Bunları diyalogla çözülmesi için gerçekten azimle çalışıyoruz. Maalesef komşumuz . Yunanistan'dan olumlu cevap alamadık. Gelmedikleri gibi bizi de kendilerine göre bir takım kavramlarla suçlamaya çalışıyorlar. Adaları silahlandırıp statükoyu bozan Yunanistan'dan. Daha dün balıkçılarımıza ateş ettiler.

Bizi provoke eden Yunanistan. Bize yapılan hiçbir tacizi karşılıksız bırakmayız. Gerginliği içi politik sebeplerle arıyorlar. Bir an önce kışkırtıcı tavırlarınızdan vazgeçin. Biz problemleri barışçıl yollarla çözmeyi arzu ediyoruz. Gelin konuşalım, tartışalım diyoruz. Bu konuda karşı tarafta bir sıkıntı görüyoruz. Güvendiğiniz dağlara kar yağmadan aklınızı başınıza alın. Başkalarını arkanıza alarak bir maceraya heveslenmeyin. Böyle bir hataya yeltenmeyin. Tarihte bunu yaptınız, sonuçları malum. Türkiye hiç kimseye karşı tehdit değildir.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Korgeneral Sinan Yayla, Tokat Valiliği'nce düzenlenen etkinlikte şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldi. Tokat'ta bulunmaktan, şehit aileleri ve gazilerle bir araya gelmekten gurur duyduğunu söyleyen Akar, şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini iletti. Şehit aileleri ve gazilerin tüm toplum nezdindeki önemine vurgu yapan Akar, şehitlerin ve gazilerin kanları sayesinde bu toprakların vatan olduğunu belirtti.

Terörle mücadelenin tek yürek, tek yumruk olarak sürdüğünü ifade eden Akar, "85 milyon vatandaşımızın güvenliği ve savunmasına yönelik gayret içindeyiz. Faaliyetlerimiz büyük bir azim ve kararlılıkla devam ediyor. Yurt içinde kökü kazınmakta olan teröristlerin yurt dışındaki kalıntıları da Mehmetçik tarafından kovalanmakta. Onların bütün barınakları, sığınakları, inleri Mehmetçik tarafından başlarına yıkıldı, yıkılmaya devam ediyor. Asil milletimizi 40 yıldır başına bela olan bu musibetten kurtarmakta kararlıyız, amacımız bu" diye konuştu.