Geri Dön
Gündem'Babam yaşasaydı benimle gurur duyardı'

'Babam yaşasaydı benimle gurur duyardı'

SİVAS Olayları’nda babası şair Metin Altıok’u kaybeden Zeynep Altıok Akatlı, CHP İzmir 2. Bölge 1. sıra milletvekili adayı oldu. Akatlı, "Babam yaşasaydı benimle gurur duyardı. Onun verdiği mücadeleyi devam ettiriyorum. Sadece Sivas katliamı ve babamın ardından yürüttüğüm hukuk mücadelesi değil son dönemde artan baskılara karşı herkesin adına çaba gösteriyorum" dedi.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’taki Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen 35 aydından şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı, sosyal antropoloji okudu ve çok uluslu reklam ajanslarında yönetici olarak görev yaptı. 3.5 yıldır CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı ve Parti Meclisi üyeliği ile aktif siyasetin içinde yer alan Akatlı, İzmir 2. Bölge 1. sıradan milletvekili adayı olmasını "Baba evinde olmak mutluluk veriyor. İzmir özgürlüğün sembolü, aydınlığın temsili. Köklerimin olduğu bir yer beni çok mutlu eden bir buluşma olacak. Halam orada yaşıyor. Urla’da evimiz var" sözleriyle değerlendirdi.

Akatlı, İzmir aday listesinde kadın temsilinin az olmasını ise "Ön seçimden kadın çıkmaması beni çok üzmüştü. İzmir’de kadın temsilini sağlayaca olmak gurur verici. Omuzlarıma yüklenen bu sorumluluğu taşıyacağım için heyecanlıyım. Siyasette kadın sayısının artması için yürüttüğıümüz mücadele edevam edecek" dedi. Akatlı, özellikle insan hakları, faili meçhul cinayetler ve toplumun kutuplaşmasına karşı direniş göstereceğini belirterek, "Babam yaşasaydı benimle gurur duyardı. Onun verdiği mücadeleyi devam ettiriyorum. Sadece Sivas katliamı ve babamın ardından yürüttüğüm hukuk mücadelesi değil son dönemde artan baskılara karşı herkesin adına çaba gösteriyorum. Temel amacım adaletin yerini bulabilmesi, insan hakları, faili meçhul cinayetler, şiddet ve öfkeyle toplumun kutuplaştırılmasına karşı bir direniş göstereceğim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler