Geri Dön
GündemBabalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi gün kutlanacak? İşte Babalar Günü tarihi…

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi gün kutlanacak? İşte Babalar Günü tarihi…

Babalar Günü’ne kısa bir süre kaldı! Başta kendi babamız olmak üzere hayatımızda olan babalara minnettarlığımızı göstermek için önemli günlerden olan Babalar Günü, tüm dünyada haziran ayının üçüncü pazar günü kullanıyor. Peki, Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi gün kutlanacak? Babalar Günü’ne kaç gün kaldı? İşte Babalar Günü tarihi

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi gün kutlanacak? İşte Babalar Günü tarihi…

Babalar Günü’ne sayılı günler kaldı. Bu özel gü için hazırlıklar sürerken hayatımızda olan babalarımızı hatılamanın ve minnettarlığımızı görtermenin en iyi zamanların başında geliyor. Babalar Günü’nün her yıl tarihinin değişmesi kafa karışıklığına yol açıyor. Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanıyor. Peki, Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi gün kutlanacak? Babalar Günü’ne kaç gün kaldı? İşte Babalar Günü tarihi

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Her sene Haziran ayında kutlanana Babalar Günü, bu yıl 19 Haziran 2022 Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR? İŞTE TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.