Gazete Vatan Logo

ALES soru ve cevapları yayınlandı! (2018 ALES İlkbahar Dönemi)

ALES soru ve cevapları merak ediliyordu ve yayınlandı. 6 Mayıs Pazar günü gerçekleşen ALES İlkbahar Dönemi sınav sonuçlarının da ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Peki ALES soru ve cevapları nasıl sorgulanır?

ALES soru ve cevapları yayınlandı! (2018 ALES İlkbahar Dönemi)

ALES İlkbahar Dönemi sınavı 6 Mayıs'ta gerçekleşti ve binlerce öğrenci ter döktü. ALES soru ve cevapları ise bugün yayınlandı. ÖSYM takvimine göre sonuçların ne zaman yayınlanacağına dair bilgi de verildi.

ALES SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM takvimine göre ALES sonuçları 7 Haziran'da açıklanacak ve "https://sonuc.osym.gov.tr" üzerinden sorgulanabilecek.

ALES PUAN HESAPLAMA

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Haberin Devamı

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır. Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.