Geri Dön
GündemAdli Tıp’tan skandal rapor!

Adli Tıp’tan skandal rapor!

Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nin aynı trafik kazasıyla ilgili 9 ay arayla hazırladığı iki ayrı raporda birbirinin tamamen tersi sonuçlara yer verdiği ortaya çıktı

Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nin 27 Temmuz 2013’te İstanbul Merter’de motosiklet yarışçısı Kaan Servet’in hayatını kaybettiği trafik kazasında açılan davaya gönderdiği iki farklı rapor kafaları karıştırdı.

Tüm veriler incelenmiş!

Bakırköy 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava için mahkeme Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi Başkanlığı’ndan bir rapor istedi. 22 Nisan 2014’te düzenlenen raporda sanık Alper Kanıtürk’ün hatalı bir şekilde sağa yönelerek motosiklet kullanan drag yarışçısı Kaan Servet’e, arkasından daha sonra başka bir araca çarptığı şeklinde hazırlandı. Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Yalçın Büyük, Trafik İhtisas Daire Başkanı Günay Erdem ile mühendisler Sadi Arslan ve Nedim Kaya’nın imzasının bulunduğu raporda heyetin kazayla ilgili fotoğrafları, MOBESE görüntülerini içeren cd kayıtlarını ve olay yeri keşif tutanağı dahil raporları incelediği belirtildi.

Aynı veriler tekrar incelendi!

Ancak sanığın mahkemeye sunduğu uzman bilirkişi raporunda, kazanın Adli Tıp raporunda belirtilenden farklı yaşandığı iddiasıyla yapılan itiraz üzerine mahkeme Adli Tıp Kurumu’ndan tekrar bilirkişi raporu istedi. Bunun üzerine kurum ve daire başkanları ile uzman ve raporu yazan mühendisten oluşan 8 kişilik heyet kazayı tekrar değerlendirdi. 16 Ocak 2015’te hazırlanan rapor tam bu noktada şaşkınlık yarattı. Heyet, trafik tespit tutanağı, tanık ifadeleri ve MOBESE görüntülerini izledikten sonra hazırladığı raporda motosiklet sürücüsü Kaan Servet’in yola gereken dikkati vermediği, taşıt güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde seyir halindeki araçların arasından geçtiği ve önünde giden Alper Kanıtürk’ün aracının sağından tehlikeli bir şekilde geçmeye çalışırken araca çarptığını tespit etti.

KANITLAR AYNI AMA

RAPOR 1

Heyet raporun sonuç kısmında sanık Alper Kanıtürk’ün asli kusurlu, hayatını kaybeden Kaan Servet’in tali kusurlu ve kazaya karışan diğer iki sürücünün ise kusursuz olduğunu bildirdi. Bunun üzerine tutuklanan sanık Alper Kanıtürk taksirle ölüme neden olma suçuyla yargılanmaya başladı.

RAPOR 2

Heyet, düzenlenen ikinci raporun sonuç kısmında ise ilk rapordan farklı tespitlere yer verdi. Raporda sanık sürücü Alper Kanıtürk’ün kusursuz, hayatını kaybeden Kaan Servet’in ise yüzde yüz oranında kusurlu olduğu ve kazaya karışan diğer iki sürücünün de kazada kusurları olmadığı belirtildi.