Geri Dön
GündemAçık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Cezaevi tercihleri nasıl yapılacak?

Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Cezaevi tercihleri nasıl yapılacak?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü duyurdu. 12 defa uzatılan açık Cezaevi izinleri sona eriyor. Açık cezaevlerindeki hükümlülerin koronavirüs kapsamındaki izinleri ile ilgili açıklama geldi. Hükümlülere cezaevleri konusunda tercih hakkı da tanınacak. Peki, Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Cezaevi tercihleri nasıl yapılacak? İşte açık cezaevi izinlerinde son durum…

Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Cezaevi tercihleri nasıl yapılacak?

Açık cezaevi izinleri ile ilgili açıklama! Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü duyurdu. Pandeminin başından beri 12 defa uzatılan açık Cezaevi izinleri sona eriyor. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, hükümlülere kalan cezalarını çekmek üzere girecekleri cezaevleri konusunda tercih hakkı tanınacağını duyurdu. Peki, Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Cezaevi tercihleri nasıl yapılacak? İşte açık cezaevi izinlerinde son durum…

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILACAK MI?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 15 Nisan 2020’den beri denetimli serbestlik tedbiriyle evlerinde olan yaklaşık 80 bin açık cezaevi mahkûmunun COVID-19 izinleri 31 Mayıs’ta sona eriyor. Adalet Bakanlığı izinden dönecek hükümlülere kalan cezalarını çekmek üzere girecekleri cezaevleri konusunda tercih hakkı da tanıyacak.

Bugüne kadar 12 defa uzatılan açık Cezaevi izinleri 31 Mayıs’ta son bulacak. Salgının seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama oranı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ülke genelindeki normalleşme süreci nedeniyle COVID-19 izninde bulunan hükümlülerin izni uzatılmadı.

CEZAEVİ TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

COVID-19 izninden bugüne kadar 200 bin Mahkûm faydalandı. Hükümlülere cezalarının geri kalanını çekmesi gerektiği tebligatla bildirilecek. Cezaevine dönmeyenler firari sayılacak ve haklarında yakalama kararı çıkarılacak. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre COVID-19 izninden dönecek hükümlüler, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne (CTE) ait https://cte.adalet.gov.tr/ resmi web sitesinden TC kimlik numaralarını girerek, girmek istedikleri cezaevlerine ilişkin tercihte bulunacaklar. Bu cezaevlerinde yer yoksa en yakın cezaevine yerleştirilecekler. Hükümlüler dönecekleri ceza infaz kurumlarını CTE’nin resmi web sitesinde oluşturulacak sorgulama ekranı üzerinden öğrenebilecekler.

CEZAEVİNE DÖNÜŞ NASIL OLACAK?

COVID-19 iznindeki hükümlüler 31 Mayıs tarihi itibarıyla açık ceza infaz kurumlarına dönecekler. Denetimli serbestlik yükümlülerinden hakkında denetim planı hazırlanarak yükümlülükleri belirlenmiş olanların 1 Haziran 2022’den itibaren denetim planlarında yazan yükümlülüklere aynen uymaları, hakkında henüz denetim planı hazırlanmamış olanların 1 Haziran 2022’den itibaren ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler