Gazete Vatan Logo

500 bin mülteci çocuk okul yerine mesaide

Hayat Destek Derneği’nin araştırmasına göre okula gidemeyen yaklaşık 500 bin Suriyeli çocuğun büyük bölümü ağır şartlar altında çalıştırılıyor. Çocukların büyük kısmı günde 12 saate yakın çalışıyor

500 bin mülteci çocuk okul yerine mesaide

Hayat Destek Derneği’nin ‘Yoksulluk döngüsü ve Suriyeli çalışan çocuklar’ başlıklı çalışması Türkiye’ye gelen göçmen çocuklarının ağır şartlar altında çalıştırıldığını ortaya koydu. Türkiye’de Suriyeli göçmenlerin en çok yaşadığı 3 il olan İstanbul, Şanlıurfa ve Hatay’da saha çalışması yapıldı. UNICEF’in yayınladığı rakamlara göre Türkiye’de kayıtlı 2 milyon 261 bin Suriyelinin, 1 milyon 420 bini çocuklardan oluşuyor. 850 bini okul çağında bulunan bu çocuklardan 500 bini çalıştığı için okula gidemiyor.

Günde 12 saat

Araştırmaya göre işçi çocukların büyük bir bölümü (Urfa’da yüzde 87, Hatay’da 71) haftada en az 6 gün ya da izinsiz olarak 7 gün çalışıyor. Çalışma saatleri de çok yüksek. Urfa’daki çocuk işçilerin yüzde 88’i, Hatay’dakilerin ise yüzde 91’i günde 8 saatten fazla yaklaşık 12 saat çalıştırılıyor.

İş yerinde dayak

401 bin Suriyeli bulunan Şanlıurfa’da ailelerin yüzde 15’inde en az bir çocuk işçi çalıştığı için okula gidemiyor. Çalışan çocukların yüzde 11’i iş yerinde fiziksel şiddet ve istismara maruz kalıyor. Yaş ortalaması 14 olan çocuk işçilerin yüzde 33’ü gündelik duygusal istismar görüyor.

Haberin Devamı