Gazete Vatan Logo

3 gün adım adım izlendi, son darbeyi SİHA indirdi!

Sincar’ın bir numarası, Karayılan’ın sağ kolu ‘Zeki Şengali’ kod adlı İsmail Özden’in konvoyu, 3 gün izlendikten sonra en uygun anda F-16 tarafından iki kez vuruldu. Yaralı olarak taşındığı araç ise SİHA tarafından imha edildi

3 gün adım adım  izlendi, son darbeyi  SİHA indirdi!

PKK’nın Irak’ın Suriye sınırında bulunan ve ‘yeni Kandil’ olarak adlandırılan Sincar bölgesini yöneten ‘Mam Zeki Şengali’ kod adlı İsmail Özden (66), MİT ve TSK’nın ortak operasyonuyla nokta atışı yapılarak etkisiz hale getirildi. Sincar’dan geçirilerek Suriye’deki YPG’ye gönderilen silah ve teröristlerin geçişini sağlayan ve lojistik faaliyetlerini yöneten İsmail Özden, Murat Karayılan’ın sağ kolu olarak biliniyordu. PKK’nın en etkili isimleri arasında yer alan Özden, ‘Kırmızı Liste’de 4 milyon TL ödülle aranıyordu.

Jammerını ABD vermiş!

Her şey PKK’nın Sincar’ı ikinci bir Kandil haline getirmesi için yaptığı çalışmalar ve 2 bin 500 kişilik bir gücü bölgeye yerleştirmesiyle başladı. Bölgede artan terör etkinliğini takip eden MİT, ilk olarak Sincar’daki istihbarat ağını genişletti. İstihbarat birimleri Özden’in içinde ABD’nin verdiği jammer bulunan bir zırhlı araç kullandığını ve sürekli korumalarla gezdiğini saptadı.

Havadan ve karadan takip

Olay gününden üç gün önce yeri saptanan ve kendisi de Ezidi olan Özden’in 15 Ağustos 2014’te 400’ü aşkın Ezidi’nin katledildiği Koço köyündeki anma törenlerine katılacağı istihbaratına ulaşıldı. Özden bu süre zarfında İHA’lar vasıtasıyla teknik takiple havadan ve fiziki takiple karadan devamlı olarak izlendi.

Haberin Devamı

Karada operasyonel birlik

İsmail Özden’in 15 Ağustos günü 12.00 sularında Koço köyüne vardığı tespit edildi. Köye ulaşmasıyla birlikte bölgeye karadan takip yapacak operasyonel bir birlik gönderilerek istihbarat ağı oluşturuldu. Bunun dışında Hava Kuvvetleri’ne haber verilerek hava desteği için hazırlıklı olunması istendi. Koço bölgesine ulaşan birlik İsmail Özden’in anma törenlerinde bulunduğunu teyit etti.

Sivillerden uzaklaşınca...

Özden, Koço’daki törenlerde yaklaşık 3.5 saat kaldı. Bu süreçte bölgede çok sayıda sivil bulunduğu için operasyon emri verilmedi. Saat 15.30 sularında köyden ayrılarak korumalarıyla birlikte zırhlı aracına binen Özden, havadan teknik ve karadan fiziki takip ile yaklaşık 20 dakika izlendi. Zırhlı araç artık sivillerin zarar görmeyeceği bir nokta olan Sikneh bölgesine ulaştığında ‘vur’ emri verildi.

Haberin Devamı

F-16 hedefi iki kez vurdu

Saat 16.00 sularında gerçekleşen ilk F-16 sortisinde 4 araçlık konvoy havadan vuruldu. Ancak Özden’in zırhlı aracında istenen etki sağlanamadı. İlk sortinin ardından konvoydaki araçlar kaçmaya başlayınca ikinci sorti yapıldı. Burada yapılan başarılı atışla zırhlı araç etkisiz hale getirildi.

Başka araca taşındı

Şoför ve korumalar ölürken İsmail Özden ve konvoyda başka bir araçta bulunan PKK’nın bölgedeki yapılanması YBŞ’nin Mazlum Şingal kod adlı sözde komutanı ağır yaralandı. Konvoydaki diğer teröristler Özden’i kaçırmak için yaralı olarak son araca taşıdı. İşte bundan sonra Hollywood filmlerini aratmayacak sahneler yaşandı.

90 km. hızla kaçarken

İsmail Özden’i alan teröristler yaklaşık saatte 90 km. hızla bölgeden kaçmaya çalışırken havada bulunan Bayraktar TB2 SİHA son atışı gerçekleştirdi. İsmail Özden’in içinde bulunduğu araca atış yapan SİHA, aracı ve içindekileri etkisiz hale getirdi. Operasyonda 11 PKK’lının etkisiz hale getirildiği bildiriliyor.

Haberin Devamı

VURULMA ANI

TSK ve MİT’in Sincar’da düzenlediği ortak operasyonda, PKK’nın sözde elebaşlarından KCK yürütme konseyi üyesi ‘Mam Zeki Şengali’ kod adlı İsmail Özden böyle vuruldu.

TSK’DAN ALTIN VURUŞ

F-16 ve SİHA tarafından vurulan, Özden’in içinde olduğu iki araç da hurdaya döndü.
Ankara kimliğini teyit etti
Olayları karadan takip eden operasyonel birliğin kısa süre içinde vurulan aracın yanına giderek kimlik tespiti için görüntü çektiği belirtiliyor. Operasyon görüntüleri aynı zamanda havadan da alındı.
Genelkurmay duyurdu
Çekilen görüntüler istihbarat değerlendirmesi için Ankara’ya gönderildi. Operasyondan bir süre sonra Zeki Şengali kod adlı İsmail Özden’in kimliği teyit edildi. Genelkurmay Başkanlığı ise akşam saatlerinde operasyona dair bilgilendirme yayınladı. Olaydan sonra PKK’nın bölgedeki yapılanması Şengal Savunma Birlikleri’nin (YBŞ) eski komutanı ve Haşdi Şabi’ye bağlı Laleş Birliği komutanı olan Hal Ali, PKK’nin Sincar Sorumlusu Zeki Şengali’nin hayatını kaybettiğini açıkladı.
YPG’ye adam ve silah gönderiyordu
Batman nüfusuna kayıtlı olan Kırmızı Liste’deki İsmail Özden, 1952’de doğdu. PKK’nın en yaşlı üyelerinden biri olan 66 yaşındaki Özden, 1992-1996 yılları arasında Avrupa’da faaliyet yürüttü. 1996’da ‘PKK üyesi olmak’ ve ‘Türklere ait iş yerlerine saldırıda bulunmak’ suçlarından Almanya’da tutuklanan Özden, 1998’de tahliye edildi. KCK yürütme konseyi üyesi olan Özden, 2018’de sözde KCK Sincar eyalet sorumluluğuna getirildi. Özden, Suriye sınırındaki Sincar’da PKK/YPG’ye gönderilen silah ve yaşamsal malzemelerin lojistik faaliyetlerini yönetiyordu.

Haberin Devamı