Geri Dön

2071 vizyonundan kimse alıkoyamaz!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin Yıl Dönümü ve Zafer Haftası’na ilişkin yayımladığı mesajda, “2023 hedeflerine, 2053 ve 2071 vizyonuna ulaşmaktan hiç kimse alıkoyamayacaktır” dedi

2071 vizyonundan kimse alıkoyamaz!

Türklere Anadolu kapılarının açıldığı Malazgirt Zaferi’nin 947’nci yıl dönümü, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Zaferin kazanıldığı 26 Ağustos’ta (bugün) Malazgirt’e gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün bir mesaj yayımladı. Zafer Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda Erdoğan, özetle şunları söyledi:

EBEDİ VATANIMIZ: Anadolu’nun ebedi vatanımız olmasını sağlayan Malazgirt Zaferi’nin kazanıldığı ve istiklal mücadelemizin önemli bir dönüm noktası olan Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlandığı Ağustos ayının son haftasını, büyük bir gururla Zafer Haftası olarak kutluyoruz. Aziz milletimizin Malazgirt’te 1071’de başlattığı şanlı yürüyüş, karşılaşılan tüm zorluklara rağmen kazanılan zaferlerin ardından, Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmıştır.

Zafer Haftası vesilesiyle, Sultan Alparslan ve Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle yad ediyor; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tüm mensuplarını ve vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.

MALAZGİRT RUHU: İçeriden ve dışarıdan gelen onca saldırıya rağmen milletimizin neredeyse bin yıldır bu topraklarda tutunması da Malazgirt ruhu sayesindedir. Sultan Alparslan’ın ‘Şehit olursam üzerimdeki bu beyaz elbisem kefenim olsun, zaferi kazanırsak istikbal bizimdir’ sözleriyle sembolleşen bu ruh, 15 Temmuz gecesi hepimizin şahit olduğu üzere, halen dimdik ayaktadır.

EKONOMİYE SALDIRILAR: Bugün de Türk ekonomisine yönelik saldırıları göğüslerken en büyük güvencemiz, milletimizin her bir ferdinin bağımsızlığına, geleceğine sahip çıkma hususundaki azim ve kararlılığıdır. Malazgirt Zaferi’nin kazanılmasını sağlayan, bugün de farklılıklarımıza rağmen birliğimizi korumamızı mümkün kılan bu ruh ayakta oldukça, ülkemizi 2023 hedeflerine, 2053 ve 2071 vizyonuna ulaşmaktan hiç kimse alıkoyamayacaktır.

Türklere Anadolu’nun kapılarını açan sultan
Selçuklu Hükümdarı Sultan Muhammed Alparslan’ın, Romen Diyojen komutasındaki Bizans ordusunu yenilgiye uğrattığı ve Türklere Anadolu’nun kapılarını açtığı 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi, 947’nci yıl dönümü kutlamalarıyla yeniden hafızalarda yerini alacak. Büyük zaferin komutanı Sultan Muhammed Alparslan, Selçuklu hükümdarı Çağrı Bey’in ikinci oğlu olarak 20 Ocak 1029’da dünyaya geldi. Babası ile amcası Tuğrul Bey’in vefatının ardından ortaya çıkan saltanat mücadelesinden gelip gelerek 27 Nisan 1064’te tahta çıktı.
Yönünü batıya çevirdi
Yönünü batıya çeviren Alparslan’ın ilk hedefi Bizans’ın idare ettiği Anadolu coğrafyası oldu. Bu amaçla ilk olarak kuzey sınır hattı olan Gürcistan ve batı sınır hattı olan Anadolu’ya seferler düzenledi. Kars ve Ani şehirlerini ele geçirerek Bizans’tan ilk toprağını aldı.
Bizans’tan doğu seferi
Abbasi Halifesinin 1070’te yardım talep etmesi üzerine ordusuyla Fatımilerin üzerine yürüdü. Alparslan’ın Mısır’a yöneleceği haberi üzerine Bizans ordusu, üç yıldır hazırlıklarını yaptığı doğu seferini başlattı. Bizans ordusunun taarruzunu öğrenen Alparslan, geri dönerek Suriye hattına doğru ilerleyişe geçti. Rey şehrinde konuşlanacağı duyumunu yayan Alparslan, Muş’a hareket etti. Bizans ordusu Rey’e doğru ilerlerken, Sultan Alparslan Malazgirt Ovası’nda karargahını kurdu.
Turan taktiği kazandırdı
Alparslan, mahiyetindeki din alimlerinin de tavsiyesiyle muharebeyi cuma günü yaptı. Ordusuyla 26 Ağustos’ta namaz kılıp Romen Diyojen komutasındaki Bizans ordusunun üzerine yürüdü. Selçukluların “Turan” taktiğinin en başarılı örneğini uyguladığı savaşın ardından, Diyojen daha fazla dayanamayıp yenilgiyi kabul etti ve askerleriyle yaralı olarak esir alındı.
Diyojen’e hoşgörü
Esir aldığı Diyojen’e gösterdiği hoşgörüyle de nam salan Alparslan, Barzam Kalesi kumandanı Yusuf Harizmi’nin bıçaklı saldırısına uğramasının ardından 24 Kasım 1072’de hayatını kaybetti. Sultan Alparslan, Türkmenistan’daki Merv şehrine defnedildi. Vasiyeti üzerine yerine oğlu Melikşah tahta geçti.
12’den vurdu
Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 947. yıl dönümü dolayısıyla etkinliklerin düzenlendiği alanda incelemelerde bulundu, ok attı.
70 bin metrekarelik tarihi park yapıldı
Sultan Alparslan ve askerleri, “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı”ndaki görkemli törenle anılacak. Muş’ta 70 bin metrekarelik alana kurulan Malazgirt Zaferi’nin 947. yıl dönümü kutlamalarının yapılacağı “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı”, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla görkemli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Danişmentgazi Mahallesi’nde 70 bin metrekarelik alana kurulan “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı”nda 250 metre uzunluğunda “fetih yolu”, namazgah, 100 bin kişilik merasim alanı, hitabet alanı, protokol dinlenme birimi, 250 otobüslük otopark, şadırvan, giriş takı, 8 helikopter sahası, protokol otoparkı, ikram kontrol alanı ve tuvalet inşa edildi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, zaferin kazanıldığı 26 Ağustos gecesi 00.13’te sela okunmasıyla başlayacak programın ilk bölümünde, ilahi ve kasideler, yemek ikramı, teheccüd namazı, dini sohbet, hatim duası, sabah namazı, tekke çorbası ve irmik helvası ikramı bulunuyor.
Diriliş ekibi kutlamalarda
Okçular Vakfı Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Haydar Ali Yıldız ile Bitlis’in Ahlat ilçesinde “Malazgirt Zaferi’nin 947. yıl dönümü” etkinliklerinin düzenlediği alana gelen “Diriliş Ertuğrul” dizisi oyuncuları, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. “Bamsi” karakterini canlandıran Nurettin Sönmez, “Turgut Alp” karakterini canlandıran Cengiz Coşkun ve “Dumrul Alp” karakterini canlandıran Edip Zeydan, Ahlat ilçesindeki etkinlik alanında dizi izleyicileriyle buluştu.