Gazete Vatan Logo

10 Kasım üniversiteler tatil mi? Kasım ayında resmi tatil var mı, 10 Kasım tatil mi?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 83. ölüm yıl dönümünde saygıyla anılacak. 10 Kasım günü saat 9'u 5 geçe Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete uğurlanmasının yıl dönümü. Peki, 10 Kasım üniversiteler tatil mi? Kasım ayında resmi tatil var mı?

10 Kasım üniversiteler tatil mi? Kasım ayında resmi tatil var mı, 10 Kasım tatil mi?

10 Kasım üniversiteler tatil mi? sorusunun cevabını merak etmeye başladı. Cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün 83. vefat yıldönümü nedeniyle anılacak. 10 Kasım tarihinin, hangi güne denk geleceği merak edilirken, tatil olup olmadığı da sorgulanıyor.

10 KASIM ÜNİVERSİTELER TATİL Mİ, KASIM AYINDA RESMİ TATİL VAR MI?

10 Kasım günü bu yıl çarşamba gününe denk geliyor. 10 Kasım günü resmi tatil değildir. Kasım ayı içinde resmi tatil de yoktur.

10 KASIM MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ

Atatürk Haftası, 10 Kasım 1938 günü saat 09:05'te yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk'ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır. 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelir.

10 Kasım günü Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara'da resmi tören yapılmaktadır. Türkiye'nin genelinde de yas tutulmaktadır. Her yıl 10 Kasım günü, saat 09:05'te trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir.

Haberin Devamı

Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 82'inci yılı. Ülkemizde ise bu önemli günde Atatürk saygıyla anılacak. Ülkemizde her gün bu tarihlerde etkinlikler düzenlenir. Bu önemli gün/hafta ise Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk'ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır.

Saat 9'u beş gece ülke genelinde sirenler çalınır; trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Okullarda resmi bölgelerde törenler düzenlenir; siyasi büyükler ve kişiler Anıtkabir'e bu günde akın ederler. Ülke genelinde Millet Meclisi hariç tüm bayraklar bu günde yarıya indirilir.