Geri Dön

Yeni evim kampanyası başvuru sitesi 2023! Yeni evim kampanyası.com.tr açıldı mı, başvurusu nasıl yapılır, yeni evim kampanyasına uygun projeler hangileri?

Yeni evim kampanyasına başvurular başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak çalışmalarıyla hayata geçen “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyasına başvuruların başlamasıyla kampanya hakkında yapılan aramalar da arttı. Peki, Yeni evim kampanyası başvuru sitesi ne, yeni evim kampanyası.com.tr açıldı mı, başvurusu nasıl yapılır, yeni evim kampanyasına uygun projeler hangileri?

Yeni evim kampanyası başvuru sitesi 2023! Yeni evim kampanyası.com.tr açıldı mı, başvurusu nasıl yapılır, yeni evim kampanyasına uygun projeler hangileri?

Yeni Evim projesinde başvurular, 16 Ocak Pazartesi itibarıyla başladı. Başvuru ücreti ve kura sürecinin olmadığı projeye başvurmak isteyen orta gelirli vatandaşlar arama motorlarında Yeni Evim kampanyasına nasıl başvurulur, yeni evim kampanyası.com.tr açıldı mı, yeni evim kampanyasına uygun projeler hangileri? Sorularına yanıt aramaya başladı.

Yeni evim kampanyası başvuru sitesi ne, yeni evim kampanyası.com.tr açıldı mı?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ortak çalışması sonucu “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyası başvuruları bugün itibarıyla başladı. Vatandaşlar, “Yeni Evim” kampanyasıyla ilgili merak ettikleri tüm detayları https://yenievimkampanyasi.com.tr/ adresi üzerinden öğrenebilecekler.

“Yeni Evim” web sitesinde “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyasına ilişkin detaylar vatandaşlarla paylaşıldı. İlk evlerine sahip olmak isteyen vatandaşlara 3 yıl ödeme kolaylığı tanınacağı belirtilerek, yüzde 10 peşinat, yüzde 0,69'dan başlayan vade farkı ile 15 yıla varan vade imkanıyla ev sahibi olunabileceği bilgisi verildi.

Hanehalkının toplam gelirinin dikkate alındığı kampanyadan son 1 yıl içinde konut alınacak ilden konut satışı yapmamış olunması, 1'inci bölge olan İstanbul ve 2'inci bölge Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla'da son bir yıl içinde ikamet etmesi ve finansman desteğinden faydalanmak için kişilerinin konutunun olmaması şartı aranıyor. Kırsaldaki evler, devre mülkler bu kriter kapsamında değerlendirilmeyeceği belirtilerek, hanede (eş ve 18 yaş altı çocuklar dahil) en az 1 tane yüzde 50 ve üzeri hisseli konut tapusu olan ya da hisse oranına bakılmaksızın hanede birden fazla hisseli konut tapusu olan kişilerin programdan yararlanamayacağı ifade edildi. Finansman desteği ile edinilen konutun 5 yıl boyunca satışının yapılamayacağı belirtildi. Konut üretici firmadan proje bedelinin yüzde 5'i kredinin ilk yılı için taksit katkısı olarak peşin alınacağı belirtildi.

“Yeni Evim Konut Finansman Programı ile konut almak için kullanılacak kredi miktarı 3 bölgeye ayrıldı”

“Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyasıyla ilk evine sahip olacak vatandaşlar, 1'in bölge olan İstanbul'da azami 5 milyon lira kredi kullanabilecekken, 2'inci bölgede yer alan Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla'da ise azami 3 milyon liraya kadar kredi kullanılabilecek. 3'üncü bölgede yer alan diğer şehirlerde ikamet eden vatandaşlar ise azami 2 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek.

Yeni evim kampanyasına uygun projeler hangileri?

Yeni finansman modeli ile vatandaşlar bitmiş konutlardan satın alabilecek. Konut sahibi olmak isteyen kişiler bankanın konut tamamlanma oranını, kredilendirme için uygun bulması halinde belirli oranda tamamlanmış konutlardan da faydalanabilecek. Proje sahibi konut üreticisi, banka ile Garantörlük Sözleşmesi yapar ve tüm konutları Yeni Evim Finansman Desteği kapsamında yapmayı taahhüt ederse, yeni projeden konut alımını da yapılabilecek.

“Yeni Evim” internet sitesinde konut alım süreci aşamalar halinde anlatıldı. İlk olarak konut üreticilerinin kriterlere uygun yapılan konut projelerinin web sitesinden ilan edileceği ifade edildi. Konut almak isteyen vatandaşlar ise kendilerine uygun daireyi seçerek finans kuruluşlarına başvuracak. Sonraki süreçte ise finans kuruluşu hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyerek uygun olan projeler için kredi tahsis edileceği ifade edildi. Kişilerin mevcut bankacılık teamülleri çerçevesindeki ödeme gücü kriterlerine tabi olacağı bildirildi.

“Yeni Evim Konut Finansman Programı ile Konut Üreticilerine İnşaat Destek Programı”

Web sitesinde, Yeni Evim Konut Finansman Programı Konut Üreticilerine İnşaat Destek Paketi kredi limitinin 25 milyar lira olarak belirlendiği belirtildi. Yeni Evim Konut Finansman Programı kapsamında konut arzının arttırılabilmesi için konut üreticilerine uygun finansman imkanı sunulacaktır. Yararlanıcı projeyi Yeni Evim Konut Finansmanı Programı kapsamında yapmayı taahhüt etmesi ve finans kuruluşuyla projenin tamamlanmasına yönelik Garantörlük Sözleşmesi imzalaması gerekecek.

Yeni evim kampanyası başvurusu nasıl yapılır?

Kampanyaya Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Emlak Katılım, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım aracılığıyla başvurulabilecek. Kampanyaya ilişkin olarak yeni bir web sitesi hazırlanarak vatandaşların merak ettiği her soruya sitede cevap verildi. Bu kapsamda, sitedeki başvuru süreci şu ifadelerle anlatıldı:

Konut almak isteyen satın almak istediği daireyi belirledikten sonra banka veya katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek ve uygun olan projeler için kredi tahsis edecektir. Kişiler mevcut bankacılık teamülleri çerçevesindeki ödeme gücü kriterlerine tabi olacaktır.