Geri Dön

Varyag Boğaz' dan geçti ama 2.5 milyon Çinli turist gelmedi

Dünyanın en büyük gemisi Varyag'ın Boğazlar'dan geçmesi karşılığında "2.5 milyon Çinli turist gelecek" sözü boş çıktı. Gemi geceli 5 yıl oldu ama sadece 138 bin Çinli geldi

"Varyag Boğazlar'dan geçsin, Türkiye'ye 2.5 milyon Çinli turist gelecek" hayali suya düştü. Yüzer kütle Varyag'ın boğazlardan geçebilmesi için Çin Hükümeti'nin Türkiye'ye "Resmi Turistik Güzergah Statüsü" vermesinin üzerinden beş yıl geçmesine rağmen, Türkiye'ye sadece 138 bin 566 Çinli turist geldi. Oysa Çin Hükümeti, Ukrayna'dan saün aldığı ve motoruyla dümeni olmadığı için 'yüzer kütle' olarak adlandırılan Varyag'ı Boğazlar'dan geçirebilmek için Türkiye'ye "Resmi Turistik Güzergah Statüsü" vermiş, turizm sektörünü de "2.5 milyon Çinli turist gelecek" hayali sarmıştı.

Çin Hükümeti'nin Çinli turistler açısından öncelikli ülkeler kapsamına Türkiye'yi aldığını resmen açıklamasının ardından, yüzer kütle Varyag 1 Kasım 2001 tarihinde 5 saat 55 dakikada İstanbul Boğazı'ndan, 2 Kasım'da da yaklaşık 7 saatte Çanakkale Boğazı'ndan geçmişti. Bu geçişin maliyeti ise 1 milyon 440 bin dolar olmuştu. Geçişin ardından 'Çinli turist' beklentisi ise havada kaldı. Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2002 yılında 31 bin 951 Çinli turist Türkiye'yi ziyaret ederken, bu sayı 2005 yılında 44 bin 79 oldu. Böylece 2.5 milyon Çinli turist beklenirken, beş yılda bu sayı sadece 138 bin 566'da kaldı.

1 milyar dolar teminat
Ukrayna'da, 1988 yılında uçak gemisi olarak kızağa konulan Varyag, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Karadeniz Filosu'nun paylaşımında Ukrayna'ya bırakılmıştı. Varyag, daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti'ne, "Santone" adlı özerk bir adada bulunan küçük bir turizm firması tarafından eğlence gemisi yapılmak üzere satıldı. Çin Halk Cumhuriyeti'nce Ukrayna'dan saün alınan ve Boğazlar'dan geçirilmesi için 4 kez başvuruda bulunulan yüzer kütle Varyag'ın, 3 yıllık Karadeniz macerası, Çin'in 1 milyar dolar teminat mektubu vermesinin ardından sona erdi. Varyag'ın geçişinde, toplam 16 kılavuz kaptanın yara sıra 250 personel çalıştı. Varyag'ın, istanbul Boğazı geçişi sırasında 6'sı aktif 27 deniz vasıtası görev aldı.