Geri Dön
EkonomiTurizm canlandı!

Turizm canlandı!

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından kamu personeline getirilen izin yasağının kaldırılmasıyla turizm sektöründe yaşanan durgunluk yerini yoğunluğa bıraktı

Turizm canlandı!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından kamu personeline getirilen izin yasağının kaldırılmasıyla turizm sektöründe yoğunluk yaşanmaya başlandı. Demirköy Doğayı ve Kültürel Değerleri Koruma Derneği (DEKAT) Başkanı Sırrı Tayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, darbe girişiminin ardından kamu personeline yönelik izin yasağının sona ermesiyle turizmin yeniden canlanmaya başladığını bildirdi.

Darbe girişiminin ardından turizm sektöründe ciddi bir durgunluk yaşandığını aktaran Tayan, hafta sonu yerli ve yabancı turistlerin yeniden bölgeye gelmeye başladığını kaydetti.

Tayan, darbe girişimi nedeniyle yaşanan durgunluğun yavaş yavaş etkisini kaybettiğini ifade ederek, "Keşfedilmeyi bekleyen saklı cennet olarak adlandırılan İğneada, özellikle dar gelirli ve doğa severlerin uğrak noktası haline gelmeye başladı. Darbe girişimin ardından bölgemizdeki otellerde doluluk oranları yüzde 10'a kadar indi. Turizm sektörü hiç bu kadar etkilenmemişti. Darbe girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından 20 gün aradan sonra doluluk oranları yeniden yüzde 60-70'lere çıktı. Bu hareketliliğin önümüzdeki günlerde daha fazla artmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Kırklareli'nin bir turizm cenneti olduğunu vurgulayan Tayan, tüm yerli ve yabancı turistleri bölgeye davet etti.

Tayan, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin, Longoz Ormanları, Dupnisa Mağarası, Vize Antik Tiyatrosu, Istranca eteklerindeki köy hayatı gibi doğal güzellikleri gezebileceğini sözlerine ekledi.

- Keşfedilmeyi bekleyen cennet: İğneada

Longoz ekosisteminin en önemli örneklerinden birine ev sahipliği yapan İğneada, bu özelliğiyle doğa turizmini tercih edenlere hemen her mevsim ağırlıyor.

Su basar ormanları, farklı bitki ve hayvan türleriyle kültür ve doğa turizmi için seçenek arayanlara da bir alternatif sunuyor.

Maviden yeşile yolculukta, karaca, geyik, yaban domuzu, kurt, tilki, çakal, sansar, su samuru, yarasa gibi hayvanları görebilmenin, yüzlerce tür kuş gözlemlemenin, doğanın daha önce hiç rastlanılmayan renklerine tanık olmanın heyecanı, İğneada ziyaretçilerini çeken en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyünde bulunan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmaları doğrultusunda düzenlenerek 2003 yılında ziyarete açılan Dupnisa Mağarası da görülmeye değer ender yerler arasında yer alıyor.

Mağara, 16 türde yaklaşık 60 bin yarasaya ev sahipliği yapıyor.