Geri Dön
EkonomiTOKİ’de yeni kampanya başladı mı? TOKİ yeni konut yapacak mı? TOKİ kampanyası ne zaman?

TOKİ’de yeni kampanya başladı mı? TOKİ yeni konut yapacak mı? TOKİ kampanyası ne zaman?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada TOKİ'ye 30 milyar liralık finansman verileceğini duyurmuştu. TOKİ’den yeni kampanya hazırlığı başladı. Önümüzdeki aylarda açıklanacak yeni kapmanyada TOKi, dar gelirli aileler için 150 bin konut inşa edecek. TOKİ kampanyasına hane geliri 10 bin TL'nin altında olan vatandaşlar başvurabilecek. Sosyal konut projeleri ile ilgili detaylar pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, TOKİ kampanyası ne zaman başlıyor? TOKİ yeni kampanya başladı mı? İşte detaylar…

TOKİ’de yeni kampanya başladı mı? TOKİ yeni konut yapacak mı? TOKİ kampanyası ne zaman?

Hükümet tarafından açıklanan konut alacak vatandaşlara verilecek kredi paketlerinin ardından milyonların gözü TOKİ tarafından yapılacak kampanyalara çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOKİ'ye 30 milyar liralık finansman verileceğini açıklamasının ardından TOKİ yeni kampanyalara hazırlanıyor. Peki, TOKİ kampanyası ne zaman başlıyor? TOKİ yeni kampanya başladı mı? İşte detaylar…

TOKİ’DE YENİ KAMPANYA BAŞLADI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dar gelirlilerin ev sahibi yapılmasını sağlamak amacıyla TOKİ'ye 30 milyar liralık finansman verileceğini açıklamasının ardından gözler yeni kampanyalara çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın detaylarını haziranda açıklayacağı kampanyayla dar gelirli aileler için 81 ilde 150 bin sosyal konutun daha inşa edilmesi planlanıyor.

Sabah gazetesinde yer alan bilgilere göre, ev sahibi olmayan dar gelirliler için konutlar yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli olarak satılacak. Evlerin fiyatları 400 bin TL bandında olacak.

TOKİ SOSYAL KONUT PROJELERİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde TOKİ eliyle yapılacak konutlardan yararlanmak isteyen vatandaşların hane halkı geliri net 10 bin TL'den fazla olmayacak. Bu rakam İstanbul için 11 bin 500 TL olarak uygulanacak.

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecek.

Engelli vatandaşlara konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek. Emekli vatandaşlara konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjan ayrılacak.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NE?

Konutlara başvurabilmek için mevcutta T.C. vatandaşı olunması, projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olunması, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunması gerekiyor.

Projeye başvuracakların yine TOKİ'den konut satın almamış olması ve konut kredisi kullanmamış olması (Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisi hariç) şart.

Başvuracakların kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması gerekiyor. Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor) gerekiyor.

TOKİ 20 yılda 1 milyon 200 bin konut üretti. 2020'de dar gelirli aileler için 50 bin, 2021'de de 100 bin sosyal konut projesi başlatıldı. Bu yıl açıklanacak sosyal konutların miktarının ise 150 bin olması ve 81 ilin tamamında yeni konutların üretilmesi bekleniyor.