Gazete Vatan Logo

Savunma ve havacılık sektöründen 12,2 milyar dolar ciro

Savunma ve havacılık sektöründe, 2022'de 12, 2 milyar dolar ciro ve 2 milyar dolardan fazla Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2021 ile kıyaslandığı zaman sektörün cirosunun yüzde 20 arttığını belirtti.

Savunma ve havacılık sektöründen 12,2 milyar dolar ciro

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) 2022 yılı 'Sektör Performans Raporu'nu yayımladı. Buna göre, 2022 yılında savunma ve havacılık sanayisinde 12,2 milyar dolar ciro ve 2 milyar dolardan fazla Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdi.

Rapora ilişkin değerlendirmede bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2021 yılı verileri ile kıyaslandığında sektörün cirosunun yüzde 20 arttığına dikkat çekerek, "20 yıl öncesi ile kıyasladığımızda 12 katlık bir artış ve büyüme söz konusu. Benzer şekilde 2022 yılı Ar-Ge harcamalarına baktığımızda firmalarımız tarafından 2 milyar 61 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı yapıldığı ve bir yıl öncesine kıyasla yüzde 26'lık bir artış olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

'AR-GE YATIRIMLARI 40 KAT ARTTI'

Yapılan Ar-Ge yatırımlarında da 20 yıl öncesine oranla 40 katı bir artış gerçekleştiğini kaydeden Demir, "Bizler Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yol gösterici bir Türkiye için yüksek kabiliyetli sanayi altyapısını güçlendirmeye, tasarım ve geliştirme faaliyetlerini desteklemeye, yerli ve milli üretimde öncü olmaya devam ederek Türk savunma sanayisini, Türkiye'nin küresel güç vizyonu doğrultusunda inşa etmeye devam edeceğiz. Bu vesile ile yakalanan başarı ivmesinde katkısı olan tüm ekosistemimizi tebrik ediyor, hedeflerimizi gerçekleştirebilmek ve hızla ilerleyen teknolojik çağda geleceğe en güçlü şekilde hazırlanabilmek için sektörümüzden daha da büyük başarılar beklediğimizi belirtmek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.