Gazete Vatan Logo

Petrol keşfinin fiyatlara katkısı olacak mı? Bakan Dönmez'den açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CNN Türk canlı yayınında 'Gabar petrolünün fiyatlara katkısı olur mu?' sorusuna cevap verdi.

Petrol keşfinin fiyatlara katkısı olacak mı? Bakan Dönmez'den açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "9 Nisan'da adaylar açıklanır açıklanmaz seçim bölgesine geldik. Eskişehir’imizde hükümetimizin son 20 yılda muazzam yatırımlar var. 136 milyar liralık yatırımdan bahsediyoruz. Altyapı, üstyapı, sanayi, enerji, madencilik, kültürel anlamda, içinde bulunduğumuzu Odunpazarı’nda projeler hayata geçirildi, yoğun bir ziyaretçi alıyoruz.
Çalışmaları yapar yapmaz 5 kritik alan belirledik. Bunlardan birisi teknolojiye yatırım alanı, sanayi ve üretim, üçüncüsü altyapı yatırımları, dördüncüsü insana yatırım, beşincisi kültür ve turizm yatırımı.
Eskişehir’in güçlü yanları zayıf yanlarından fazla. Hamle yapmaya hazır. Birçok markamıza ev sahipliği yapmış bir kent. Yeni dönemde Türkiye yüzyılı ile birlikte Eskişehir uluslararası markalara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Burası aynı zamanda üniversite kenti, 3 devlet üniversitesinde yüzbinlerce gencimizi okutuyoruz. Burası aynı zamanda tarım kenti, tarımsal hasılamız iyi. Arazilerimizin yarısının üzerinde bir kısmı sulayabiliyoruz. Çiftçi ile temas halindeyiz onlar memnunlar.
Gençlere özel başlık açtık, kariyer ve istihdam alanında ihtiyaçlarının giderilmesi için bir organizasyonumuz olacak seçimlerden sonra hemen başlatacağız. Sanayiciye gidiyoruz ben işçi arıyorum diyor, gencimiz ben iş arıyorum diyor onları bir araya getireceğiz. Seçimden sonra hemen hız vereceğiz.
Yıllardan beri bor üretiyoruz. Dünyanın en kaliteli boru buradan üretiliyor. Geçtiğimiz yıl dünyanın en büyük ikinci nadir toprak elementi rezervini açıklanmıştık. İlk pilot tesisi açtık üretimde, ilk yıl içerisinde alacağımız bilgiler ışığında endüstriyel ölçekte çok daha yüksek kapasiteli tesisin temelini açacağız.
Lityum tesisinin deneme üretimlerini yaptık hazırlıklarımız tamam yıllık 700 ton üretim kapasitesine sahip fabrikayı halkımıza kazandırmış olacağız. Kısaca Eskişehir’in değerini artıracak her projeye evet diyoruz, Eskişehir’e değer diyoruz.

KARADENİZ GAZI HAKKINDA
710 milyar metreküplük rezerv 500 milyar dolarlık bir ekonomik karşılığı var fiyatlar değiştikçe bu rakamlar iner, çıkar, geçtiğimiz yıl neredeyse 1 trilyon dolar civarındaydı. Her şeyden önemlisi bunu kendi kaynaklarımızdan üretiyoruz. Petrol üretimi ile birlikte yerlilik oranını ciddi oranda artırmış olacağız.

GABAR PETROLÜNÜN FİYATLARA KATKISI OLUR MU?
İlk kuyuda 1300, 1400 varil seyrediyor oldukça iyi, geçtiğimiz yıl Esma Çevik kuyuları devreye girdi orada üretimlerimiz 1000 varilin üzerine çıktı. Şehit Aybüke öğretmen kuyuları ile üretimimiz 1000’in üzerinde olacak. Kuyu sayısını 100’e kadar tamamlamamız gerekiyor ki günlük 100 bin varil üretime erişebilelim.

"POMPA FİYATLARINA OLUMLU YANSIYACAK"
Buradan hem devletimiz hem milletimiz kazançlı çıkacak, pompa fiyatlarına olumlu yansıyacak. Gabar’da şu anda yerindeki petrol miktarı yaklaşık 1 milyar varil olarak arkadaşlarımız hesapladı. Bunun üretilebilir kısmı yüzde 60 olarak ilk kuyudan elde edilen veriler dikkate alındığında, ama 3-4 kuyu sonra rezerv netleşmiş olacak. Akışkanlığı yüksek bir petrol. Bu saha Esma Çevik sahasına çok yakın, teknik özellikleri birbirine çok yakın.

‘TÜRKİYE AÇISINDAN BÜYÜK BİR DEĞER’
Orada üretilebilir rezervi yüzde 60 olarak belirlemiştik 250 milyon varil brüt rezerv var. 180 milyon varil net rezerv var. Onu petrol fiyatları ile çarpmak lazım. Türkiye açısından büyük bir değer."