Geri Dön
EkonomiParaların yüzde 60'ı iade edilecek! Genelge yayınlandı yeni düzenleme...

Paraların yüzde 60'ı iade edilecek! Genelge yayınlandı yeni düzenleme...

Paraların yüzde 60'ı iade edilecek. Bakanlık duyurdu ve genelge yayınlandı. Desteğe başvuru için gerekli belgelere bakanlığın internet sitesinden ulaşılabilecek. 2022 yılında geçerli olacak yeni düzenlemeler duyuruldu. İhracatçıya ‘dijital pazara giriş’ desteği geldi. Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan destek açıklamasına göre ihracat firmaları, bakanlık tarafından onaylanan dijital ihracat platformlarında işlem yapmak için ödedikleri ücretlerin 15 bin 102 TL’ye kadar olmak kaydıyla yüzde 60’ı iade alacak.

Paraların yüzde 60'ı iade edilecek! Genelge yayınlandı yeni düzenleme...

Ticaret Bakanlığı, ‘Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı’na istinaden, 2022 yılına dair usul ve esasların düzenlemelerini içeren genelge yayınladı.

Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan genelgeye göre ihracatçı firmalara dijital platformlara üyelik ücretleri için geri ödeme yapılacak. Destek kapsamında, bakanlıkça onaylanan dijital ihracat platformlarına üye olan firmalara üyelik ücretlerinin 15 bin 102 TL’ye kadar olmak kaydıyla yüzde 60’ı geri ödenecek.

İhracat şirketten, destek bakanlıktan

Genelge TurkishExporter.com.tr gibi B2B e-ihracat platformlarını kapsıyor. Koşulları sağlayan firmalar, gerekli belgeleri doldurarak başvurularını tamamlayabilecek. Başvuru şartlarını sağlayan firmalar, Ticaret Bakanlığı’na gönderecekleri ödeme talep formu ile ödedikleri ücretlerin 15 bin 102 TL’ye kadar olmak kaydıyla yüzde 60’ını geri alabilecek. Ticaret Bakanlığı’nın dijital pazara giriş için destek genelgesinde onaylanan dijital ihracat platformları listesi 2022 boyunca geçerli olacak.

Kolay başvuru

Ticaret Bakanlığı’nın söz konusu genelgesinde belirtilen desteğe başvuru için gerekli belgelere bakanlığın internet sitesinden ulaşılabilecek. Ayrıca firmalar, ihracatçı birliklerinden de konuya ilişkin bilgi alabilecek. Başvuru şartlarına ilişkin detaylar ise yine bakanlığın internet sitesinden görülebilecek.