Geri Dön

Motosiklet satışları otomobili ikiye katladı

Trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran’da 11.7 milyon adede çıkarken, bu dönemde kaydı yapılan motosikletlerin sayısı yüzde 81.2 artış gösterdi

Son dört yıllık dönemde satışları 20’ye katlanan motosiklet sektöründeki canlanma, trafiğe kayıt yaptıran araç sayısıyla da bir kez daha tescillendi. Özellikle Çin’den gelen uygun fiyatlı motosikletler yanısıra yerli yapım araçların satışlarında uygulanan kampanyalar bu yükselişte etkili oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, trafiğe kayıt yapılan araç sayısı Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 artışla 11.7 milyon düzeyine çıkarken, trafiğe kaydı yapılan motosikletlerin sayısındaki artış yüzde 81.2’yi buldu. Otomobillerin sayısındaki artış ise yüzde 13 olarak gerçekleşirken, trafiğe kayıt yaptıran her 100 araçtan 46’sını motosikletler oluşturdu.

Bir önceki aya göre ise trafiğe kaydı yapılan otomobil sayısı yüzde 48.5, kamyonet sayısı yüzde 41.6, motosiklet sayısı yüzde 20.9, traktör sayısı yüzde 36.4, diğer araç cinslerinin sayısı ise (minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar) yüzde 31.8 azaldı.

EN ÇOK TESCİL İSTANBUL’DA
Haziran’da ilk defa tescil belgesi alan taşıtların yoğunluk sırasına göre ve illere göre dağılımına bakıldığında da İstanbul yüzde 25.2 ile ilk sırayı aldı. Bu ili yüzde 8.3 ile İzmir, yüzde 7.3 ile Ankara, yüzde 5,3 ile de Antalya izledi. Haziran’da trafiğe kaydolan otomobillerin yüzde 16.4’ünü Renault, yüzde 12’sini Ford, yüzde 10.2’sini Tofaş-Fiat oluşturdu.