Geri Dön
EkonomiKripto paralarla ilgili flaş gelişme! Tarihi düşüş! Bitcoin, Ethereum, Ripple, Doge...

Kripto paralarla ilgili flaş gelişme! Tarihi düşüş! Bitcoin, Ethereum, Ripple, Doge...

ABD enflasyon verileri sonrası sıkılaşma fiyatlamalarının daha da artması riskli varlıklarla korelasyonu olan kripto paraları da sert vurdu. Bitcoin Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyeyi görerek yüzde 14 değer kaybetti. BTC'nin fiyatı 23 bin 905 dolara gerilerken toplam piyasa değeri 455 milyar dolara düştü. Öte yandan dev kripto para borsası Binance, olağanüstü piyasa şartları nedeniyle işlemleri durdurdu.

Kripto paralarla ilgili flaş gelişme! Tarihi düşüş! Bitcoin, Ethereum, Ripple, Doge...

Kripto varlık piyasasında hafta sonu yaşanan sert satış dalgası yeni haftanın ilk işlemlerinde de etkili oluyor. Bitcoin 23 bin dolara kadar geriledi ve Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyeyi test etti. Bitcoin ile birlikte kripto varlık piyasasının diğer önemli para birimlerinde de sert düşüşler yaşandı.

Riskli varlıklarla son dönemde korelasyonu artan kripto varlık piyasası ABD'de soğumayan enflasyonun daha agresif bir sıkılaşmaya yol açacağı beklentileriyle gerileme kaydetti.

DÜŞÜŞ YÜZDE 14 OLDU

Kripto paraların toplam piyasa değeri yüzde 6.7 düşerek 1 trilyon 70 milyar dolara geriledi. Akşam saatlerinde Bitcoin'deki düşüş ise yüzde 14 oldu. BTC'nin fiyatı 23 bin 200 dolara gerilerken toplam piyasa değeri 455 milyar dolara düştü. Böylece Bitcoin Aralık 2020'den beri ilk kez toplam piyasa hacmi olarak 500 milyar doların altını gördü. Bitcoin'in piyasa hakimiyeti ise yüzde 45'in üzerine çıktı. Toplam piyasa değeri 1 trilyon doların altına indi.

Ethereum, Bitcoin'in üzerinde değer kayıplarına devam ediyor. ETH'nin fiyatı yüzde 17.5 düşüşle bin 258 dolar oldu.

Dogecoin ve Ripple cephelerinde de sert düşüş görüldü. XRP yüzde 6.8 düşüşle 32 cente geriledi. Saat 19.15 itibariyle XRP 31 cent oldu.

DOGE ise yüzde 11.2 değer kaybıyla 6 centin altına düştü. DOGE ayrıca en büyük 10 kripto para sıralamasının da dışına itildi.

230 MİLYAR DOLAR ERİDİ

Piyasalar geçen hafta cuma gününe girdiğinde toplamda 1.3 trilyon dolarlık bir büyüklüğe sahipti. Bugün gelinen noktada ise söz konusu büyüklük yüzde 20 eriyerek 1.07 trilyon dolara düştü.

BİNANCE, BİTCOİN ÇEKİMLERİNİ ASKIYA ALDI

Öte yandan Binance, Bitcoin çekişlerini geçici olarak durdurdu, Binance CEO'su sorunun 30 dakika içinde çözülmesinin beklendiğini bildirdi. Kripto para piyasasında Celcius'un ardından Binance'da da bazı işlemler askıya alındı.

Bitcoin çekimlerini askıya alan Binance, Twitter hesabından yaptığı açıklamada sorunun yarım saatte çözüleceğini belirtti. ABD’de tahminleri aşan enflasyon rakamları sonrası para piyasalarında Fed’in önümüzdeki 3 toplantıda 50’şer baz puan faiz artırımı fiyatlanıyor.

Ülkede enflasyon Mayıs’ta yıllık yüzde 8,6’ya yükseldi. Aylık yükseliş yüzde 1 ile tahminleri aştı. Çekirdek enflasyon da tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

DEV ŞİRKET İŞLEMLERİ DURDURDU

Öte yandan kripto para fonlama şirketi Celsius Network, "olağanüstü piyasa şartları" nedeniyle hesaplar arasında transferleri ve hesaplardan para çekilmesini durdurdu. Celsius'un açıklaması sonrasında Bitcoin fiyatı Aralık 2020'den bu yana görülen en düşük seviyeye gerilerken, Ethereum fiyatı da keskin düşüş yaşadı.

Celsius Network yaptığı açıklamada, "Varlıkları korumak için adım atarken, likiditede ve operasyonlarımızda istikrarı sağlamak için gerekli eylemleri gerçekleştiriyoruz. Transferlere ve para çekişlere ara verilen bu dönemde müşterilerimiz taahhütlerimiz doğrultusunda ödüllerini, getirilerini çoğaltmaya devam edecekler" ifadelerini kullandı. Celsius, geçen yıl 750 milyon dolar tutarında fon toplamıştı.