Gazete Vatan Logo

Kripto paralarda deprem! Piyasa altüst oldu, resmen dibi gördü, Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve diğer Altcoin'ler..

Kripto paralar düşüş trendinden çıkamıyor. Rekorlar kıran Bitcoin artık yatırımcısına kaybettiriyor. Bitcoin ve kripto para fiyatı vatandaşlar tarafından anlık olarak takip ediliyor. Bitcoin Fed’in açıklamaları ve Kazakistan’da yaşananlar sonrası sert çakılarak 40 bin doların altını gördü. “Bitcoin fiyatı ne kadar oldu? Yükselecek mi düşecek mi?” soruları yatırımcılar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Bitcoin ve diğer Altcoin'lerin son durumuna ilişkin son dakika gelişmeleri merak edilirken BTC fiyatı için önemli bir değerlendirme geldi. Bitcoin'den yeni bir rekor bekleniyor. Peki Bitcoin, Ethereum ve Altcoin’lerde son durum ne? BTC, ETH ve XRP kaç dolar/TL oldu? İşte merak edilen tüm detaylar...

Kripto paralarda deprem! Piyasa altüst oldu, resmen dibi gördü, Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve diğer Altcoin'ler..

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantı tutanaklarında sıkı para politikasına yönelik verdiği mesajlar ve en büyük ikinci kripto para madenciliği merkezi olan Kazakistan’da yaşanan internet kesintileri nedeniyle faaliyetlerin durma noktasına gelmesi kripto para borsalarına ağır bir darbe indirdi.

Haftaya sakin başlayan kripto para piyasaları son 24 saatte değer kaybetmeye devam etti.

Saat 09.00 itibariyle piyasaların toplam büyüklüğü yüzde 2 azalarak 2 trilyon 65 milyar dolara geriledi.

Coingecko'da yer alan verilere göre Bitcoin aynı sürede binde 2 değer kazandı. BTC'nin fiyatı 42 bin 178 dolar seviyesine gelirken piyasa hakimiyeti ise yüzde 38.67'ye çıktı.

Ethereum ise düşüş gösterdi. ETH'nin fiyatı yüzde 2 değer kaybıyla 3 bin 108 dolara gerilerken toplam piyasa değeri ise 370 milyar doalra indi.

Bitcoin hariç ilk 10'daki bütün kripto para birimlerinin değer kaybettiği son 24 saatte XRP'nin de fiyatı azaldı. Ripple'ın değeri yüzde 1.1 azalışla 74 cente indi.

Dogecoin'deki düşüş ise rakiplerine göre daha fazla oldu. DOGE'un birim fiyatı yüzde 4.6 azalışla 14 cent seviyesini gördü.

Haberin Devamı

BTC 40 BİNİN ALTINA DÜŞTÜ

Bitcoin'in değeri 24 saat öncesine göre aynı kalsa da inişli çıkışlı bir grafik gösterdi.

Türkiye saatiyle dün akşam 5 sıralarında Bitcoin kısa süreliğine de olsa 40 bin doların altını gördü. Daha sonra hızla toparlayan BTC 42 binin üzerine çıkarken altcoinler düşüş gösterdi.

BTC'nin eski konumuna dönmesiyle Bitcoin dominansı yüzde 38.50'nin üzerine çıktı.

BİTCOİN İLE İLGİLİ REKOR TAHMİNİ

Soluksuz düşüşünü sürdüren Bitcoin için umutlandıran açıklama JP Morgan'dan geldi. ABD'li dev bankanın müşterilerinin yüzde 40'ından fazlası Bitcoin'in yıl sonunda 60 bin doların üzerine çıkmasını bekliyor.

Banka müşterileri arasında yapılan ankete göre Bitcoin fiyatlarında yükseliş beklentisi devam ederken yıl sonunda 100 bin dolara ulaşma hedefi de zayıfladı.

2022 yılından sonra 100 bin dolara ulaşabileceğini belirten müşteri oranı ise yüzde 5'te kaldı.

JPMorgan stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou "Bizim Bitcoin vadelilerini temel alan Bitcoin pozisyon göstergemiz aşırı satım bölgesinde" açıklamasını yaptı. Panigirtzoglou, Bitcoin için adil fiyatın 35-73 bin Dolar aralığı olduğunu ifade etti.

Haberin Devamı

En son Kosova'nın yaptığı hamle ile birlikte kripto para madenciliği cihazlarına da el konulmaya başlandı.

YASAKLAR OLUMSUZ ETKİLİYOR

Kripto paralara karşı başta Çin olmak üzere birçok ülke yeni yasaklar uyguluyor. Enerji fiyatlarının yükseldiği ortamda Kripto Para madenciliği yapmak zorlaşırken ülkeler enerji kıtlığı nedeniyle kripto para madenciliğini yasaklıyor.