Gazete Vatan Logo

Kripto paralar yükselişe geçti! Bitcoin, Ethereum, Ripple...

Kripto paralarda beklenmeyen gelişme. Kripto paralar uçuşa geçti. Kripto paralarda enflasyon yükselişi meydana geldi. ABD’de dün açıklanan aylık enflasyon yüzde 0 düzeyinde geldi. Kripto paralar da Fed’in aldığı aksiyonların işe yaradığı düşüncesiyle primlenmeye başladı. Bitcoin yeniden 24 bin dolar sınırını aştı.

Kripto paralar yükselişe geçti! Bitcoin, Ethereum, Ripple...

Kripto Para dünyası ABD’den gelen enflasyon verisiyle yön bulmaya başladı. Uzun zamandır istikrarsız seyreden kripto paralar büyük güç kaybetmiş, yatırımcılarına devasa zararlar açmıştı. Bitcoin 69 bin dolardan sert düşüş gerçekleştirip 20 bin doların altına sarkmıştı. Tarihi zirvelerinden henüz çok uzakta olan kripto paralara bir müjdeli haber ABD ekonomisinden geldi. ABD’de enflasyon aylık bazda yüzde 0 yıllık bazda ise yüzde 8,5’e gerilemiş oldu.

Hürriyet'ten Burak Taşçı'nın haberine göre; Fed’in almış olduğu aksiyonların işe yaraması olarak yorumlansa da yaz mevsimi nedeniyle oluşan durağan fiyatlar, enerji fiyatlarındaki gerileme gibi sebepler de enflasyonu geçici olarak nötr hale getirmiş olabilir.

Fed’in Eylül ayında yapacağı toplantıya dair faiz beklentileri henüz değişmezken yıllık bazda enflasyon yine yüksek seyrediyor. Fed’in hedeflerine gerileyene kadar bu yıl yüzde 1 oranında daha faiz artırımı yapılması beklentiler dahilinde bulunuyor.

YATIRIM YAPARKEN DİKKAT EDİN

Kripto paralar geçici haber trafikleriyle ani fiyat hareketleri gerçekleştirse de büyük tabloya bakıldığında henüz ABD tarafında olumlu olabilecek kuvvetli gelişmeler yaşanmadı. Kripto paralardaki küçük yükselişler genelde Boğa tuzağı olabiliyor ve sonrasında hızla düşüş gerçekleşebiliyor.

KRİPTO PARALAR SIÇRAMA YAPTI

Kripto paralar ABD enflasyon verisiyle birlikte güç kazanmaya başladı. Doların Parite kaynaklı hafif gerilemesi de kripto paralara destek oldu.

BITCOIN GÜÇLENDİ

Lider kripto para birimi Bitcoin yüzde 7’ye yakın prim yaptı. Bitcoin şu sıralar 24 bin 300 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bitcoin tarihi zirvesi olan 69 bin dolardan yüzde 65 geride seyrediyor.

ETHEREUM DA PRİMLENDİ

Uzun zamandır düşüşte olan Ethereum da ivme kazandı. Ethereum yüzde 13 oranında yükselişle 1880 dolar seviyelerinde bulunuyor. Ethereum tarihi zirvesinden yüzde 60 geride bulunuyor.

RIPPLE DA DEĞER KAZANIYOR

ABD’de başı davalarla dertte olan Ripple da genel yükselişe ayak uydurdu. Ripple yüzde 6’ya yakın primle 0.38 dolar seviyesinde işlem görüyor.

DOGECOIN SIFIRI SİLEMEDİ

Milyarder iş insanı Elon Musk’ın yönlendirmeleriyle prim yapan Dogecoin de yükseliyor. Uzun süredir Elon Musk’ın manipülatif açıklamalarından uzak kalan Dogecoin yüzde 6 oranında primle 0.07185 dolar seviyesinde bulunuyor. Geçtiğimiz aylardaki sert düşüşten nasibini alan Dogecoin önüne eklediği sıfırı henüz silemedi.

KRİPTO PARA ALIRKEN DİKKAT EDİN

Kripto para piyasalarında paranız bir anda katlanabilirken bir anda da sıfıra düşebilir. Kripto para piyasalarına ilişkin herhangi bir otorite ya da regülasyon bulunmuyor. Kripto para borsalarında işlem yapıyorsanız işlem sonrası kripto varlıklarınızı soğuk cüzdanlara çekerek güvende kalmalarını sağlayabilirsiniz. Her ne kadar güçlü görünen kripto para borsaları olsa da varlıklarınızı garanti altında tutmaya özen gösterin.

UZMAN TAVSİYELERİNE GÜVENMEYİN

Kripto para piyasalarında devlet otoritesi tarafından verilen hiçbir lisans bulunmuyor. Kendisini uzman olarak tanıtıp manipülatif fiyat ve miktar hareketleri yaratmak isteyen kişilerin sosyal medya, internet haber siteleri, Youtube gibi alanlarda yaptıkları yorumları dikkate almayın. Bu kişiler çalıştıkları kripto para borsalarına komisyon kazandırmak için alım tarafına yönlendirme yapıyor. Aylardır düşüşte olan kripto para piyasalarına yönelik her küçük yükselişte büyük hedefler koyan kendisini analist olarak tanıtanlar genel olarak yanıldı.

Ayrıca uzman, analist kişilerin verdikleri hedef fiyatlar ya da bilgiler doğru olsaydı herhangi bir kurumda maaşlı çalışmaz, arka planda kalarak her gün parasını katlayabilirdi. Bu gerçekleri göz önünde bulundurarak paranızı doğru yatırım araçlarına yöneltmeniz menfaatinize olacaktır.