Gazete Vatan Logo

Kredi kararı! 2 yıl ödemesiz, 120 aya kadar vade imkanı

Kredi fırsatı ile ilgili detaylar belli oldu. Kredi paketine başvuru koşulları ve ödeme seçenekleri açıklandı. 2 yıl ödemesiz kredi kullanımı mümkün. 10 yıla kadar da vade seçeneği bulunuyor. İstihdama destek olmak amacıyla başlatılan destek paketi sürecinde şartlar belli oldu. 100 bin TL ile 500 bin arasında destek paketi kredisinden yararlanabilecek olan esnafın yerine getirmesi gereken şartlar bulunuyor. Peki, destek paketi kimlere veriliyor, kredi başvurusu şartları neler?

Kredi kararı! 2 yıl ödemesiz, 120 aya kadar vade imkanı

Kredi kullanmayı planlayanlar için avantajlı kredi paketi devreye alındı. 500 bin liraya varan kredi desteğinden yararlanmak isteyen kişiler başvuru şartları ile ilgili detayları araştırmayı sürdürüyor. İşte hem istihdama hem de esnafa destek olacak o destek paketinin detayları…

ESNAFA DESTEK PAKETİ KİMLERE VERİLİYOR, BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

İlave istihdama destek paketi ile 50 kişinin altında çalışan olan firmalara, istihdama kattıkları her yeni sigortalı çalışan için azami 100 bin TL kredi garanti fonu kefaleti ile krediye erişim imkanı sağlanacak. Paketten faydalanmak isteyen işletmelerin 12 ay boyunca ödediği SGK işçi ve işveren payları, İŞKUR aracılığıyla kredi taksit faizlerinden düşülecek. Böylece yeni istihdam yaratan işletmelerimize faizsiz kredi imkanı sunulmuş olacak.

Kısa sürede 13 bin firmanın bu krediden faydalanmaları sağlanarak 55 bin yeni istihdamın önü açılacak. Bu proje tamamlandığında 125 binin üzerinde ilave istihdam rakamına ulaşılacağı öngörülüyor.

5 kamu bankası aracılığıyla kullandırılacak kredinin ilk 6 ayında anapara ödemesi, ilk 12 ayında faiz ödemesi olmadan toplam 24 ay vade sağlanıyor. İşletmeler her bir ilave istihdam için 100 bin TL olmak üzere en çok 500 bin TL kredi kullanabiliyor.

Haberin Devamı

İkinci paket ise imalata dayalı ithal ikamesi destek paketi. Bu kapsamında uzun vadeli kredi imkanı oluşturarak üretimi ve ihracatı önceleyen yatırımları desteklenecek. Aralarında kamu ve özel bankaların yer aldığı 13 bankadan 24 aya kadar ödemesiz dönem dahil olmak üzere 120 aya kadar vade ile yatırım kredisi imkanı sağlanıyor.

KOBİ'lerin 38 milyon TL ye kadar kullanacakları yatırım kredilerine yüzde 90 oranında kefalet sağlanacak. Daha büyük ölçekli işletmelerin 294 milyon TL'ye kadar kullanacakları yatırım kredilerine de yüzde 85 oranında kefalet sağlanıyor.