Gazete Vatan Logo

Kirpto paralarda deprem! Düşüş kritik seviyede, 'ölüm haçı' korkusu büyüyor, Bitcoin, Ethereum, Ripple, Dogecoin ve diğer altcoinler...

Kripto para piyasası tepetaklak! Yatırımcı tedirgin. Düşüş eğilimi bitmiyor. Rekorlar kıran kripto varlıkların atası Bitcoin kritik seviyede. 'Ölüm hacı' korkusu büyüyor. Kripto para birimleri 2022 yılının ilk ayında satıcılı bir seyir izliyor. Son zamanlarda 40 bin dolar ile 44 bin dolar arasında kararsız seyir izleyen Bitcoin endişe yaratıyor. Peki Bitcoin, Ethereum ve Altcoin’lerde son durum ne? BTC, ETH ve XRP kaç dolar/TL oldu? İşte kripto para piyasasındaki son dakika gelişmeleri...

Kirpto paralarda deprem! Düşüş kritik seviyede, 'ölüm haçı' korkusu büyüyor, Bitcoin, Ethereum, Ripple, Dogecoin ve diğer altcoinler...

2022 kripto para birimleri için kötü başladı. Başta Bitcoin olmak üzere kripto varlıklar düşüş eğilimi gösteriyor.

Coingecko'da yer alan bilgilere göre piyasaların toplam değeri yüzde 1.9 azalarak 2 trilyon 125 milyar dolara düştü.

Bitcoin de düşüşten payını aldı. BTC'nin fiyatı yüzde 1.1 azalarak 42 bin 205 dolara geriledi, piyasa hakimiyeti ise yüzde 37.6 oldu.

ETHEREUM KAÇ DOLAR?

Ethereum'daki düşüş BTC'yi aştı. ETH'nin fiyatı yüzde 2.5 azalarak 3 bin 185 dolar seviyelerine indi.

RİPPLE'DE SON DURUM!

Ripple ise sakin bir son 24 saat geçirdi. XRP'nin fiyatı binde 6 inerek 75 cent seviyesine geldi.

DOGECOİN DÜŞÜŞ EĞİLİMİNDEN KURTULAMIYOR

Dogecoin de tıpkı XRP gibi düşüşünü bindelik seviyelerde tuttu. DOGE'un fiyatı binde 9 azalışla 16 cent oldu.

REKORLAR KIRAN BITCOİN'İN YÜKSELİŞ DÖNEMİ SONA MI ERDİ?

Kripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin, 2022 yılında gösterdiği fiyat hareketiyle birlikte ayı piyasası sinyali veriyor. Kasım ayında 69 bin dolar seviyesini gördükten sonra düşüş trendine giren lider coin bir türlü yükselişe geçemedi.

Haberin Devamı

10 Ocak tarihinde kısa süreliğine 40 bin dolar destek seviyesinin altına sarkan Bitcoin, 44 bin doların üzerine çıkarak yükseliş sinyali verse de satıcılı seyirden kurtulamıyor. Bitcoin bugün 42 bin dolar seviyesinin altında hareket ediyor.

BITCOIN'DE 'ÖLÜM HAÇI' KORKUSU

Son günlerde satıcılı seyrin sürmesiyle birlikte Bitcoin'in 50 günlük hareketli ortalama fiyatı, 200 günlük hareketli ortalamanın altına sarktı. Bu gelişmeyle birlikte Bitcoin'in 'ölüm haçı' oluşturduğu görülüyor.

'ÖLÜM HAÇI' NEDİR?

'Ölüm haçı' bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalamasının, uzun vadeli hareketli ortalamasının altına düşmesi anlamını taşıyor. Bu durum bazı teknik göstergelerle desteklendiğinde ayı piyasasına girildiğini gösteriyor.
Ancak bazı yatırımcılar 'ölüm haçı' oluşumunu bir ayı piyasası değil, alım fırsatı olarak görüyor. Düşük fiyattan yapılan bir alım hareketiyle piyasanın yükseleceği öngörülüyor.

PİYASADA 'FED' ETKİSİ

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılan şahin tonda açıklamalar kripto paralar ve hisse senetleri üzerinde baskı oluşturuyor. Fed’in bu yıl içerisinde 3 faiz artışı öngörüsünde bulunması ve mart ayında parasal sıkılaşmaya gidileceğine yönelik beklentilerin kuvvetlenmesi Bitcoin fiyatında oluşabilecek bir yükseliş hareketine engel oluyor.

Haberin Devamı