Geri Dön
EkonomiFED faiz kararı açıklandı mı, FED faiz kararı bugün saat kaçta açıklanacak? FED açıklaması merakla bekleniyor!

FED faiz kararı açıklandı mı, FED faiz kararı bugün saat kaçta açıklanacak? FED açıklaması merakla bekleniyor!

FED faiz kararı ne olur, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED kararı için piyasaların gözü ABD'ye çevrildi. ABD Merkez Bankası'nın Ocak ayı faiz kararı merakla bekleniyor. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın açıklaması yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Aralık ayı faiz açıklamasının ardından 2022 yılı içinde 3 ya da 4 defa faiz artırımına gidilebileceği belirtilmişti. Peki, FED faiz kararı saat kaçta açıklanacak? FED kararı ne zaman açıklanacak?

FED faiz kararı açıklandı mı, FED faiz kararı bugün saat kaçta açıklanacak? FED açıklaması merakla bekleniyor!

FED faiz kararı ve toplantısı hakkındaki aramalar arttı. FED faiz kararı ne zaman açıklanacak, ABD Merkez Bankası toplantısı ne zaman? sorularına yanıt aranıyor. Küresel piyasaları ve döviz kurunu etkileyecek karar için yatırımcıların gözü kulağı Amerika’da. Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısına merakla bekleniyor. Peki, FED faiz kararı saat kaçta açıklanacak?

FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

ABD Merkez Bankası Fed, faiz kararını bugün 22.00’de açıklayacak. Fed Başkanı Jerome Powell 22:30’da basın toplantısı düzenleyecek, soruları yanıtlayacak.

FED FAİZ KARARI NE OLUR, FED FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI, ARTTIR MI?

Konuyla ilgili ayrıntıları CNN Türk canlı yayınında anlatan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş şu ifadeleri kullandı:

 "Geçen hafta ABD Başkanı Biden da Fed’i işaret ederek gereken yapılmalı mesajını vermişti. Fed faiz artırınca dolar varlıklarında bir yükseliş söz konusu olabilir. ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü hamleler görebiliriz. Dolar varlıklarındaki değer artışları 2022 yılı boyunca devam eder. 25 baz puanlık bir artış bekleniyor. Belki 50 baz puan da artış olabilir. Faiz artırımları muhtemelen mart ayında başlayacak. Çarşamba akşam 21.30’da öğrenmiş olacağız.

FED FAİZ KARARINDAN ALTIN VE DÖVİZ NASIL ETKİLENİR?

İç piyasalarla dış piyasaları ayırt etmek gerekiyor. Fed’in faiz artırım sürecinde ister istemez emtia fiyatlarında kısa vadeli satışlar olacaktır. Altın fiyatları aslında Rusya, Ukrayna krizi ve Fed arasında sıkıştı. Bakalım Fed mi baskın olacak yoksa Ukrayna gerilimi mi baskın olacak?

Ons altında 1750 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme olacağını düşünüyorum. Gram altına baktığımız zaman dolar kurundan destek görebilir ve düşüşler sınırlı kalabilir. Önümüzdeki haftalarda ben döviz kurlarında gerileme bekliyorum. Gram altın şubat ayı içerisinde düşüş trendine devam edebilir. Altın alacakların şubat ayını beklemesi gerektiğini düşünüyorum.

Kur korumalı mevduat hesaplarında ciddi teveccüh var. Hafta sonu Bakan Nebati miktarın 184 milyar TL’ye yükseldiğini ifade etti. Önümüzdeki haftalarda şirketlerin de 10 milyar dolar civarında döviz bozacağını ifade etti. Ben pozitif beklentimi devam ettiriyorum. Mart ayına kadar olan süreçte yukarı yönlü kur ataklarını beklemediğimi söyleyebilirim.

“KDV İNDİRİMİYLE İLGİLİ POZİTİF BİR BEKLENTİ HAKİM OLACAK”

Bakan Nebati’ye döviz kurlarındaki düşüşler marketlere neden yansımıyor ve bunun yansıması gerekiyor şeklinde bir soru sordum. Bakan Nebati’de biz uyarıyı yapmıştık Maliye sahaya inecek açıklamasını yaptı. Bir düşüş trendi olabilir diye düşünüyorum. KDV indirimiyle ilgili pozitif bir beklenti hakim olacaktır. Fiyatların normalleşmesi beklentisini olumlu yönde sürdürüyorum."

ARALIK AYI FED FAİZ KARARI NE OLDU?

Aralık ayında Fed politika faizini beklentilere paralel olarak değiştirmedi ve yüzde 0-0.25 aralığında sabit bırakmıştı.

FED TOPLANTI TARİHLERİ 2022

2022 Ocak FED toplantı tarihi 25 – 26 Ocak FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mart FED toplantı tarihi 15 – 16 Mart FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mayıs FED toplantı tarihi 3 – 4 Mayıs FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Haziran FED toplantı tarihi 14 – 15 Haziran FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler